more_horiz
Wiadomości

Premier Włoch przypomina słowa św. Jana Pawła II. "Wolność jako prawo do czynienia tego, co trzeba"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 10:02
Premier Włoch Giorgia Meloni napisała na Twitterze w przypadającą w niedzielę 18. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, że wiele nauczył i wiele dał jej krajowi oraz całemu światu. Przypomniała też słowa papieża Polaka o wolności jako prawie do czynienia tego, co trzeba.
Premier Meloni przypomina słowa św. Jana Pawła II. Wolność jako prawo do czynienia tego, co trzeba
Premier Meloni przypomina słowa św. Jana Pawła II. "Wolność jako prawo do czynienia tego, co trzeba"Foto: Pierre Teyssot/shutterstock

Szefowa włoskiego rządu podkreśliła: "18 lat po śmierci papieża Jana Pawła II, którego miałam zaszczyt spotkać i poznać, chcę przypomnieć postać tego wielkiego człowieka o przeogromnej sile duchowej, który wiele nauczył i wiele dał naszemu krajowi i całemu światu".

Włoska premier zamieściła również często przypominane przez nią słowa papieża: "Wolność nie polega na robieniu tego, co się podoba, ale posiadaniu prawa do czynienia tego, co musimy".

18 lat od śmierci Jana Pawła II

Karol Wojtyła, zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Był on papieżem rzymskokatolickim od 1978 roku, a jego pontyfikat trwał ponad 26 lat. Jan Paweł II urodził się w 1920 roku w Wadowicach w Polsce i był pierwszym papieżem z poza Włoch od 1522 roku.

Śmierć Jana Pawła II była ogromnym wstrząsem dla całego świata, zarówno dla wiernych katolików, jak i dla osób o innych przekonaniach religijnych. Jego pontyfikat był jednym z najdłuższych w historii Kościoła katolickiego i przyczynił się do wielu zmian i reform w Kościele oraz do poprawy relacji międzyreligijnych.

Po śmierci papieża, na całym świecie odbyły się uroczystości żałobne, a miliony ludzi z całego świata złożyły kondolencje i wyrazili swój smutek. Jan Paweł II został pochowany w bazylice św. Piotra w Watykanie, a jego kanonizacja nastąpiła w 2014 roku.

Czytaj też:

PAP/mn

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także