more_horiz
Wiadomości

Problem z ukraińskim zbożem w Europie. Trwają rozmowy w KE, uczestniczy w nich Polska

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 16:19
W Komisji Europejskiej trwają konsultacje z przedstawicielami pięciu krajów, w tym Polski, których rolnicy odnotowali straty w związku z nadmiernym napływem ukraińskiego zboża. Na tym spotkaniu wiceszef Komisji Valdis Dombrovskis przedstawia propozycje rozwiązania problemu. Działania na poziomie unijnym mają zastąpić jednostronne decyzje podjęte przez te państwa o zakazie importu.
Komisja Europejska rozmawia z pięcioma państwami UE nt. ukraińskiego zboża
Komisja Europejska rozmawia z pięcioma państwami UE nt. ukraińskiego zbożaFoto: Seneline / Shutterstock.com

O propozycjach napisała w liście do rządzących w pięciu krajach przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen o czym poinformowała jej rzeczniczka Dana Spinant. Propozycje są potwierdzeniem porannych doniesień brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

Zakaz importu czterech produktów

Pszenica, kukurydza, słonecznik i nasiona rzepaku - Komisja Europejska wprowadzi zakaz importu tych czterech produktów z Ukrainy do krajów z nią sąsiadujących. Tranzyt ma być dozwolony. A ponadto Komisja rozpoczyna dochodzenie w sprawie innych wrażliwych produktów, które trafiają z Ukrainy do Unii. To dochodzenie - jak napisała w liście do pięciu krajów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen - jest rozpoczęte na wniosek Polski. A to oznacza, że lista produktów, których import z Ukrainy będzie zakazany może się jeszcze zwiększyć. I kolejna rzecz - Komisja potwierdziła, że drugi pakiet wsparcia dla rolników z pięciu krajów, w tym z Polski, zostanie zwiększony z 75 milionów euro do 100 milionów euro. Dla Polski to ponad 30 milionów euro z możliwością zwiększenia tej kwoty o 200 procent dopłatami z krajowego budżetu.

Czytaj także:

Przewodnicząca KE zapowiada rozwiązania

Szefowa Komisji Europejskiej w odpowiedzi na apel przywódców pięciu krajów przyznała, że jest problem z ukraińskim zbożem. Dodała, że przedłużeniu o kolejny rok bezcłowego handlu Unii z Ukrainą będą towarzyszyć mechanizmy ochronne, które pozwolą na szybszą reakcję niż do tej pory. Decyzja o handlu Unii z Ukrainą bez ceł i kontyngentów wygasa w czerwcu.

Do tego czasu - jak się oczekuje - państwa członkowskie i Parlament Europejski porozumieją się w sprawie przedłużenia bezcłowej wymiany o kolejny rok.

Posłuchaj
00:56 12313774_1.mp3 KE proponuje rozwiązanie problemu z nadmiarem ukraińskiego zboża. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Zobacz także: Gróbarczyk: zdolności portów są wystarczające, by rozładować zasoby magazynowe zboża

ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także