Starship eksplodował kilka minut po starcie. Awaria najpotężniejszej rakiety w historii

Największa rakieta na świecie Starship eksplodowała 4 minuty po starcie z kosmodromu Boca Chica w Teksasie. Pierwotnie lot statku należącego do operatora SpaceX miał się odbyć w poniedziałek, jednak kilka minut przed startem stwierdzono problem z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia w rakiecie.

2023-04-20, 15:57

Starship eksplodował kilka minut po starcie. Awaria najpotężniejszej rakiety w historii
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter/SpaceX

Kilka minut po starcie główna rakieta miała się oddzielić od rakiety wspomagającej. Jednak do oddzielenia nie doszło, a jeden z jej członów eksplodował.

Starship został wyniesiony przez rakietę Super Heavy o 8.33 czasu lokalnego (15.33 czasu polskiego). Po odłączeniu od rakiety statek miał za pomocą własnego napędu odbyć ok. 90-minutową podróż dookoła Ziemi. Kiedy jednak nadszedł czas na odłączenie obu części rakiety, zaczął się kręcić, po czym eksplodował na wysokości 35 km nad Ziemią.

Właściciel SpaceX miliarder Elon Musk wątpił wcześniej, czy test się dziś odbędzie. Przedsiębiorca napisał na Twitterze, że zespół nadal pracuje nad wieloma problemami. Podkreślał również, że lot jest bardzo ryzykowny i zapowiadał, że zostanie przełożony, jeśli wystąpią jakieś problemy.

To druga próba zapowiedziana przez SpaceX. Pierwotnie próbny lot Starship miał odbyć w poniedziałek, ale start odwołano na kilka minut przed startem z powodów awarii. Stwierdzono wówczas problem z utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia w rakiecie.

REKLAMA

Statek wielokrotnego użytku

Starship jest największą i najpotężniejszą dotąd zbudowaną rakietą i pełni kluczową rolę w planach NASA; na jego pokładzie astronauci mają wylądować na Księżycu w ramach misji Artemis III. Według zapowiedzi szefa SpaceX Elona Muska rakieta ma też posłużyć do załogowych lotów na Marsa, a także do szybkich lotów między odległymi miastami na Ziemi.

Według ekspertów zasilana 33 silnikami rakieta ma potencjał, by znacznie zwiększyć możliwości programu kosmicznego. Jest w stanie wynosić w kosmos ładunek o masie 150 ton (obecne możliwości największej dotąd rakiety, należącej do NASA SLS, to 95 ton). Może to zarówno ułatwić przyszłe misje, jak i zmniejszyć ich koszt.

Zobacz także:

IAR,PAP,Twitter,pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej