more_horiz
Wiadomości

Premier Estonii: dla pokoju w Europie potrzebujemy Ukrainy w UE i NATO

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 17:45
- Dla pokoju w Europie potrzebujemy Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO - oświadczyła premier Estonii Kaja Kallas, po rozmowach z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Żytomierzu na Ukrainie.
Dla pokoju w Europie potrzebujemy Ukrainy w UE i NATO - oceniła Kaja Kallas
Dla pokoju w Europie potrzebujemy Ukrainy w UE i NATO - oceniła Kaja KallasFoto: twitter.com/kajakallas

"Dla pokoju w Europie potrzebujemy Ukrainy w UE i NATO" - napisała na Twitterze. "Broń, amunicja i szkolenia (żołnierzy ukraińskich - red.) muszą być kontynuowane na taką skalę, by Ukraina zwyciężyła" - podkreśliła.

Kaja Kallas, która wybrała Ukrainę jako cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej po niedawnym, ponownym powołaniu na szefową rządu, wyraziła nadzieję, że wszystkie państwa UE przyłączą się do inicjatywy finansowania dostaw amunicji dla ukraińskiej armii.

Według źródeł PAP w UE finansowanie dostaw blokowane jest przez Francję, która domaga się, by kontrakty na dostawy mogły otrzymać tylko te firmy, które mają w 100 proc. unijny łańcuch dostaw. "Decyzja zapadła w marcu. Teraz powinniśmy się przekonać, że zostanie ona zrealizowana w należyty sposób. My wypełniamy swoje funkcje i mam nadzieję, że pozostali również to uczynią" - zaznaczyła.

Premier Estonii przypomniała, że to od niej wyszła inicjatywa pozyskania dla Ukrainy miliona pocisków kalibru 155 mm. Kaja Kallas dodała, że w ubiegłym tygodniu jej rząd podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie amunicji artyleryjskiej w ramach estońskiego wkładu w ten program.

"NATO potrzebuje ambitnych decyzji"

"Gdyby każdy z przywódców i każde państwo tak sumiennie odnosiło się do obrony naszej wspólnej wolności na kontynencie, agresja Rosji już dawno skończyłaby się porażką" - oświadczył z kolei Wołodymyr Zełenski.

"Ukraińcy zawsze będą pamiętali, jak ważnym stało się wasze wsparcie. Estonia może być pewna, że nasze ukraińskie zwycięstwo w tej wojnie będzie solidną gwarancją historycznego rezultatu dla absolutnie wszystkich narodów Europy, w tym dla narodu estońskiego. Po naszym zwycięstwie rosyjski rewanżyzm nigdy już nie złamie życia żadnego człowieka w Europie" - zapewnił ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski poinformował, że wśród tematów rozmów z Kają Kallas były dążenia Ukrainy do członkostwa w UE i NATO oraz oczekiwania, związane z lipcowym szczytem NATO w Wilnie. "Nastał czas, gdy NATO potrzebuje ambitnych decyzji. Bezpieczeństwo w Europie może być oparte jedynie na całkowitej jasności w relacjach na wschodniej flance NATO, przede wszystkim w stosunkach między Ukrainą i NATO" - podkreślił prezydent Ukrainy.

Czytaj także:


ng/PAP

Zobacz także

Zobacz także