"Kopalnie mogą odetchnąć". Polscy europosłowie zadowoleni z głosowania ws. metanu

Polscy europosłowie ponad podziałami zadowoleni z głosowania na dwóch komisjach parlamentarnych ws. przepisów o redukcji metanu w sektorze energetycznym. Komisje środowiska i przemysłu powiedziały się za złagodzeniem rygorystycznych przepisów, co jest kluczowe dla przyszłości polskich kopalń. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

2023-04-26, 18:51

"Kopalnie mogą odetchnąć". Polscy europosłowie zadowoleni z głosowania ws. metanu
- To jest szansa dla polskich kopalń, by mogły wydobywać węgiel - ocenia europoseł Jerzy Buzek. Foto: pixabay.com

To wprawdzie nie kończy jeszcze prac nad rozporządzeniem, ale pierwszy, ważny krok został zrobiony.

W przyszłym miesiącu musi to jeszcze potwierdzić cały Parlament Europejski w głosowaniu na sesji plenarnej i przyjąć stanowisko do negocjacji z unijnymi krajami w sprawie ostatecznego kształtu przepisów.

"Będą opłaty zamiast kar, by pieniądze wracały na inwestycje"

W tej sprawie współpracowali ze sobą Anna Zalewska i Izabela Kloc PiS-u, które były w zespole negocjującym w ubiegłym tygodniu kompromisowe ustalenia grup politycznych i Jerzy Buzek z PO oraz Adam Jarubas z PSL-u, którzy przekonali swoją frakcję chadeków do poparcia poprawek zgłoszonych przez polskie deputowane.

Cała czwórka w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką podkreślała znaczenie współpracy bez względu na przynależność partyjną w interesie polskich kopalń.

REKLAMA

- Kopalnie mogą odetchnąć. Komisja Europejska, która przygotowała bardzo drastyczny projekt rozporządzenia metanowego, w istocie napisała nekrolog dla polskich kopalni, a my to w Parlamencie odwracamy. Jest to wyjątkowa sytuacja, bo w tym lewicowo-zielonym Parlamencie Europejskim to nie mogło się zdarzyć – powiedziała europoseł Izabela Kloc.


Posłuchaj

Europosłanka Izabela Kloc powiedziała o bezprecedensowym głosowaniu 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

Deputowana Anna Zalewska podkreśliła, że udało się doprowadzić do takich kompromisów, które wydaje się, że będą kluczowe. - Zwiększyliśmy 10-krotnie propozycję Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o ilość metanu na tysiąc ton wydobytego węgla. Uznaliśmy, że będziemy liczyć nie na każdą instalację, nie na każdą kopalnię, tylko na operatora. Będą opłaty zamiast kar, by pieniądze wracały na inwestycje - dodała Anna Zalewska.


Posłuchaj

Deputowana Anna Zalewska podkreśliła, że udało się przyjąć kluczowe dla polskich kopalń zapisy (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Były premier Jerzy Buzek powiedział, że to jest szansa dla polskich kopalń, by mogły wydobywać węgiel. Podkreślił, że złagodzone zostały zapisy dotyczące węgla energetycznego, co jest ważne dla Polskiej Grupy Górniczej, natomiast węgiel koksujący, kluczowy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej został wyłączony na razie z przepisów, a Komisja ponownie się nim zajmie za 3 lata.


Posłuchaj

Były premier Jerzy Buzek powiedział, że to jest szansa dla polskich kopalń, by mogły nadal wydobywać węgiel (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

- Węgiel koksujący jest odłożony w czasie i mamy nadzieję, że jeśli Komisja będzie ponownie do niego podchodzić, to da się go obronić. To jest nasz strategiczny produkt, więc trzeba robić wszystko, żeby mu pomagać w wydobyciu, a nie przeszkadzać – powiedział europoseł Jerzy Buzek.

Adam Jarubas podkreślał, że to nie zwalania z podążania ścieżką ku zielonej transformacji, ale daje Polsce więcej czasu. - Ważne, że to porozumienie ma też akceptację społeczną. Konsultowaliśmy ze związkami zawodowymi, to jest dla nich do przyjęcia. To daje nam trochę możliwości i czasu, te kilkanaście lat, których potrzebujemy – dodał europoseł.

REKLAMA


Posłuchaj

Adam Jarubas podkreślał, że to nie zwalania z podążania ścieżką ku zielonej transformacji, ale daje Polsce więcej czasu 0:11
+
Dodaj do playlisty

 

Przypomnijmy kluczowe dziś ustalenia

5 ton emisji metanu na 1000 ton wydobywanego węgla to dopuszczalny poziom od 2027, a cztery lata później to 3 tony metanu na 1000 ton wydobywanego węgla. Zmieniona tym samym została propozycja Komisji przewidująca emisję 0,5 tony metanu. Co ważne, to ma być liczone na poziomie operatora, co pozwoli spółkom posiadającym więcej kopalni uśrednić emisje.

Zamiast kar za przekroczenie dozwolonych limitów metanu będą opłaty i będzie możliwość przeznaczenia ich na inwestycje wychwytujące metan w kopalniach. Jeśli natomiast chodzi o węgiel koksujący, to na razie nie będzie podlegała limitom. Po trzech latach Komisja Europejska ma się temu ponownie przyjrzeć.

Czytaj także:

Zobacz także: minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Polskim Radiu 24

IAR/Beata Płomecka/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej