Masowe egzekucje ukraińskich żołnierzy w obwodzie charkowskim. SBU opublikowała rozmowę Rosjanina

2023-04-27, 16:46

Masowe egzekucje ukraińskich żołnierzy w obwodzie charkowskim. SBU opublikowała rozmowę Rosjanina
Służby ustaliły, że rozmowę prowadził 28-letni żołnierz z obwodu nowogrodzkiego, który przebywa w obwodzie charkowskim.Foto: Shutterstock/David Peinado Romero

W ujawnionej przez SBU rozmowie, 28-letni żołnierz podaje makabryczne opisy morderstw ukraińskich jeńców. Wojskowy przebywa obecnie w obwodzie charkowskim.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagranie rozmowy telefonicznej jednego z rosyjskich żołnierzy, w którym opowiada on o bestialskich egzekucjach dokonywanych na ukraińskich jeńcach wojennych. To kolejny już w ostatnim czasie dowód rosyjskich zbrodni wojennych.

Nagranie to najprawdopodobniej rozmowa rosyjskiego żołnierza ze swoją żoną. Wojskowy przyznaje, że dokonuje egzekucji na ukraińskich żołnierzach poprzez podcinanie gardeł po tym, jak zostaną przesłuchani. Służby ustaliły, że rozmowę prowadził 28-letni żołnierz z obwodu nowogrodzkiego, który przebywa w obwodzie charkowskim.

Posłuchaj

Więcej na temat nowo odkrytych rosyjskich zbrodni Paweł Buszko. (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

FBI pomaga Ukrainie zbierać dowody

Ukraina współpracuje z FBI w sprawie dowodów rosyjskich zbrodni wojennych - poinformowała agencja Reutera. Głównymi obszarami współpracy jest geolokalizacja i informacje czerpane z telefonów komórkowych - powiedział agent FBI Alex Kobzanets.

Amerykańscy śledczy zajmują się też analizą próbek DNA i fragmentów ciał z pól bitew i pomagają w identyfikowaniu kolaborantów i szpiegów. W ocenie agencji Reutera ta kooperacja FBI i Ukrainy stanowi odbicie zacieśniających się amerykańsko-ukraińskich relacji.

Na początku kwietnia powołano wspólny międzynarodowy zespół śledczy (JIT) w sprawie wojny napastniczej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. W pierwszych obradach uczestniczyły wszystkie państwa zaangażowane dotychczas we wspieranie Ukrainy, a także przedstawiciele Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Jako pierwsze taki wspólny zespół śledczy powołały wspólnie Ukraina, Polska i Litwa 25 marca 2022 roku na przejściu granicznym w Korczowej. Umowę ze strony polskiej podpisali prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz prokurator krajowy Dariusz Barski.

Obecna współpraca Waszyngtonu i Kijowa obejmuje także cyberwojnę. Ukraina broni się przed cyberatakami Rosji przynajmniej od 2015 roku. Illia Witiuk, zarządzający wydziałem bezpieczeństwa cybernetycznego w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy, powiedział, że liczba rosyjskich ataków rosła w ostatnich latach, a w ostatnich miesiącach stają się one bardziej precyzyjne.

- Bardzo trudno jest w postępowaniu sądowym udowodnić, kto ponosi odpowiedzialność za atak. Dlatego pozyskiwanie informacji o rosyjskich cyberprzestępcach jest dla nas takie ważne - powiedział Witiuk.

Przed rokiem grupa prawników z amerykańskiej UC Berkeley's School of Law zwróciła się formalnie do biura prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, proponując wdrożenie postępowania w sprawie cyberataków rosyjskich. Amerykańscy prawnicy położyli szczególny nacisk na hakerską grupę Sandworm, funkcjonującą w ramach rosyjskiego wywiadu wojskowego. Sandworm dwukrotnie doprowadził do ogromnych awarii sieci elektrycznej, które dotknęły ludność cywilną. Zaatakował infrastrukturę na zachodniej Ukrainie w 2015 r., a rok później - w rejonie Kijowa.

- Cyberzbrodnie wojenne to coś nowego, a obecna wojna jest pierwszą cyberwojną na pełną skalę - powiedział Reuterowi Witiuk.

Posłuchaj

Więcej na temat nowo odkrytych rosyjskich zbrodni Paweł Buszko. (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/mc 


Polecane

Wróć do strony głównej