more_horiz
Wiadomości

"Reżim robi wszystko, by Białoruś stała się częścią Rosji". Paweł Łatuszka: Polska wspiera nas od samego początku

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 12:00
- Jako polityk, dyplomata, ambasador, choć odbywałem wiele spotkań, i w Berlinie, i w Paryżu, i w innych stolicach, mogę szczerze powiedzieć, że są tylko dwa kraje, które wspierają nas od pierwszych dni naszych protestów aż do dziś. To Polska i Litwa. To społeczeństwa i rządy tych krajów - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Pawieł Łatuszka, wicepremier w rządzie Swiatłany Cichanouskiej. Zaznaczył, że Białorusini wciąż walczą, nie poddają się, a w przyszłości Polska i Białoruś będą dobrymi partnerami i sąsiadami we wspólnej Europie. 
Paweł Łatuszka
Paweł Łatuszka Foto: Agnieszka Kamińska, PolskieRadio24.pl

- Polacy wspierają nas w tej trudnej sytuacji. Do Polski wyjechało wielu Białorusinów. Mają możliwość tutaj pracować, przeżyć ten trudny okres, ale też działać na rzecz tego, żeby wyzwolić Białoruś - powiedział Paweł Łatuszka, wicepremier w rządzie Swiatłany Cichanouskiej, członek Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi i szef Narodowego Zarządu Antykryzysowego, były ambasador Białorusi w Polsce i we Francji. 6 marca br. został zaocznie skazany przez reżim w Mińsku na 18 lat więzienia. 

- Na Białorusi możemy działać tylko w podziemiu, nie można wyjść na wiec ani na manifestacje - podkreślił polityk, który w Warszawie brał udział w Marszu Czarnobylskim, organizowanym przez białoruską diasporę. 

- Staramy się działać poprzez środki masowego przekazu, poprzez internet. Walczymy, przekazujemy środki, pomagamy również tym, którzy są na terenie Białorusi. Dziękujemy naszym sąsiadom, którzy nas wspierają - powiedział. - Dla nas bardzo ważne jest także zwycięstwo Ukrainy. Dlatego na wiecu białoruskim można usłyszeć "Sława Ukrainie". Wiemy, że Białoruś przetrwa, jeśli Ukraina zwycięży - dodał.


Posłuchaj
00:39 1004ab Paweł Łatuszka o pomocy Polski (źr. PolskieRadio24.pl)

 

Sytuacja na Białorusi jest bardzo trudna

Paweł Łatuszka powiedział, że jest optymistą, mimo że sytuacja na Białorusi jest niezmiernie trudna. - Mamy wielu więźniów politycznych, każdego dnia mają miejsce zatrzymania, wyroki, ucieczki z kraju. Zlikwidowano niezależne organizacje pozarządowe, prasę niezależną, partie polityczne - zauważył.

Jak zaznaczył, rocznica katastrofy w Czarnobylu uzmysławia, że i dziś przed narodem białoruskim stoi wyzwanie, czy naród białoruski przetrwa tę tragiczną sytuację.

- I dziś na Białorusi mamy reżim, który wykonuje wolę Kremla i robi wszystko, żeby zniszczyć naszą państwowość, żeby Białoruś nie była krajem suwerennym, a ludność, naród białoruski, stał się częścią narodu rosyjskiego - dodał.


Posłuchaj
02:11 1004pocyatek.mp3 Paweł Łatuszka o tym, że istnienie narodu białoruskiego jest zagrożone (źr. PolskieRadio24.pl)

 

- To jest kwestia istnienia narodu białoruskiego i przetrwania naszego niepodległego państwa - podkreślił polityk.

Paweł Łatuszka dodał, że na Białorusi w pewnym wymiarze historia się powtarza. Przypomniał czasy, gdy w 1863 roku gen. gubernator Michaił Murawjow "Wiesztiel" tłumił protesty przeciwko imperialnej Rosji. - Teraz gen. gubernatorem jest Łukaszenka, który niszczy naród białoruski, niszczy ducha narodu białoruskiego - podkreślił b. ambasador.

- Wierzę jednak w dobrą perspektywę, mimo tej tragedii, która ma miejsce na Białorusi - dodał. Ufa, że naród białoruski podoła obecnemu wyzwaniu. Jak mówił, wierzy także, że Polska, Białoruś i Ukraina będą dobrymi sąsiadami we wspólnej Europie.

Czytaj także:

***

Opracowała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl


Zobacz także

Zobacz także