Franciszek do Polaków: proście Maryję o wiarę, jedność i pokój, zwłaszcza na Ukrainie
W obchodzoną 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski papież Franciszek powiedział Polakom podczas audiencji generalnej: "Przyzywajcie jej wstawiennictwa dla waszych krajów i całej Europy". Dodał, by prosić "o wytrwanie w wierze, jedność i zgodną współpracę, a przede wszystkim o pokój, zwłaszcza w sąsiedniej Ukrainie".
2023-05-03, 11:35
Papież podsumował też swą wizytę na Węgrzech. - W uroczystość Maryi Królowej Polski wspominam moją podróż apostolską i niezapomniane spotkania z Węgrami, z którymi łączą was tak bliskie więzi, iż popularnie nazywacie ich waszymi bratankami - zwrócił się do Polaków Ojciec Święty.
Franciszek zwrócił uwagę, że to znamienne, iż obydwa kraje obwołały Maryję swoją Królową. - Przyzywajcie jej wstawiennictwa dla waszych krajów i całej Europy, prosząc o wytrwanie w wierze, o jedność i zgodną współpracę, a przede wszystkim o pokój, zwłaszcza w sąsiedniej Ukrainie - zaapelował.
Pamiętajcie by budować mosty
Podsumowując swą trzydniową wizytę na Węgrzech, Franciszek powiedział: "Pojechałem jako pielgrzym do narodu, którego historię - jak powiedział święty Jan Paweł II - naznaczyło «wielu świętych i bohaterów, otoczonych zastępami ludzi skromnych i pracowitych»". Tym samym przytoczył słowa polskiego papieża z 1996 roku, gdy ten po raz drugi odwiedzał Węgry.
Posłuchaj
Franciszek stwierdził, że jego wizyta w Budapeszcie była też okazją do przypomnienia o potrzebie budowania mostów. - Jest to w szczególności powołanie Europy, która jest wezwana jako most pokoju do włączania różnic i przyjęcia tych, którzy pukają do jej drzwi. Piękny w tym sensie jest most humanitarny dla wielu uchodźców z pobliskiej Ukrainy, których mogłem spotkać podziwiając także wielką sieć miłosierdzia węgierskiego Kościoła - wskazał papież.
REKLAMA
Ojciec Święty przypomniał, że Węgrzy cierpieli ateistyczne prześladowania w czasach komunizmu. Mimo to korzenie wiary pozostały nienaruszone. Wskazał, że należy je pielęgnować, bo dziś wolności i wierze zagraża konsumpcjonizm, który znieczula.
- Przygotowania do 37. Światowych Dni Młodzieży
- "To głupota". Papież Franciszek o oskarżeniach wobec św. Jana Pawła II
IAR/PAP/łs
REKLAMA