Rosja ma wielki problem z wojskowymi. Pijaństwo i masowe dezercje to codzienność
Od jesieni 2022 roku, gdy Putin ogłosił "częściową" mobilizację, do kwietnia 2023 roku sądy w Rosji wszczęły 1064 sprawy karne przeciwko żołnierzom, którzy zdezerterowali, samowolnie opuścili miejsce służby lub odmówili wykonania rozkazu - powiadomiła w czwartek niezależna rosyjska telewizja "Nastojaszczeje Wriemia".
2023-05-04, 23:00
"Tylko w marcu 2023 roku do sądów garnizonowych skierowano niemal 400 tego rodzaju spraw. Najwięcej takich przypadków odnotowuje się w obwodzie moskiewskim" - poinformował nadawca, powołując się na analizę przeprowadzoną przez niezależny portal Mediazona.
Plaga dezercji w rosyjskiej armii
Pierwsza faza mobilizacji na wojnę z Ukrainą została ogłoszona przez Putina 21 września 2022 roku. W kolejnych miesiącach z większości regionów Rosji napływały liczne doniesienia m.in. o pijaństwie i śmiertelnych wypadkach wśród rezerwistów, a także fatalnych warunkach zakwaterowania żołnierzy oraz niskiej jakości wydawanego im ekwipunku i broni.
REKLAMA
14 kwietnia 2023 roku Putin podpisał ustawę zezwalającą władzom na wydawanie elektronicznych zawiadomień poborowym i rezerwistom powoływanym do armii, wywołując tym samym obawy przed nową falą mobilizacji.
- Dezercje i "oburzenie" zmobilizowanych Rosjan. Ukraińcy donoszą o problemach wroga
- Boją się ukraińskiej kontrofensywy. Kolaboranci uciekają z okupowanej części obwodu chersońskiego
PAP/mc
REKLAMA