Wspólne zakupy gazowe UE. Pierwszy przetarg zakończył się sukcesem

Pierwszy w historii Unii przetarg na wspólne zakupy gazu zakończył się powodzeniem, następny Komisja Europejska zorganizuje za miesiąc. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 

2023-05-18, 19:10

Wspólne zakupy gazowe UE. Pierwszy przetarg zakończył się sukcesem
Drugi przetarg na wspólne zakupy gazu w UE w przyszłym miesiącu. Foto: Shutterstock/ANTON ZUBCHEVSKYI

Międzynarodowi dostawcy zaoferowali więcej błękitnego paliwa niż były zapotrzebowania odbiorców z Unii i państw Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Wspólna prośba była o ponad 11,5 miliarda metrów sześciennych gazu, dostawcy zaoferowali ponad 13 miliardów metrów sześciennych.

"Niezwykły sukces"

- To nic innego jak niezwykły sukces. To pokazuje, że słusznie postąpiliśmy, łącząc nasze zapotrzebowanie, wykorzystując zbiorową siłę i współpracując, aby zapełnić nasze magazyny gazu na następną zimę - podkreślił wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczowicz.

W przetargu wzięło udział 25 firm. To byli tylko rzetelni dostawcy, a zatem wykluczeni byli ci z Rosji lub oferujący rosyjski gaz. Przepisy dotyczące wspólnych zakupów gazu unijne kraje uzgodniły pod koniec ubiegłego roku. Na wniosek Polski ustalono, że wspólne zakupy będą dobrowolne.

Posłuchaj

Drugi przetarg na wspólne zakupy gazu w UE w przyszłym miesiącu, pierwszy z sukcesem. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

IAR/Beata Płomecka/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej