Polskie naciski przynoszą skutek. Jest porozumienie ws. zmniejszenia dostaw szczepionek na COVID-19
Komisja Europejska porozumiała się z farmaceutycznymi gigantami w sprawie zmniejszenia ilości dostaw szczepionek przeciw COVID-19, do krajów Unii Europejskiej. Już na przełomie marca i kwietnia Polska i kilka innych krajów naciskały na Brukselę ws. takiego rozwiązania.
2023-05-26, 16:38
Komisja Europejska porozumiała się w piątek z firmami BioNTech/Pfizer w sprawie szczepionek przeciw COVID-19, m.in. co do możliwości zmniejszenia ich dostaw i przedłużenie okresu, w którym państwa członkowskie UE będą mogły odebrać dostawy.
"Komisja Europejska, działając wraz z państwami członkowskimi i w ich imieniu (...), osiągnęła dziś porozumienie w sprawie lepszego uwzględnienia oceny państw członkowskich dotyczącej zmieniających się potrzeb w zakresie szczepionek przeciwko COVID-19. Zmiana obowiązującej umowy na dostawy szczepionek uwzględnia poprawę sytuacji epidemiologicznej, a jednocześnie zapewnia dostęp do najnowszej dostępnej wersji szczepionki, jeżeli w przyszłości pojawią się warianty Covid-19 budzące obawy" - poinformowała KE.
Wezwanie do renegocjacji umów
Działania Brukseli nastąpiły najprawdopodobniej w wyniku nacisku niektórych państw członkowskich. Już w kwietniu Polska, Bułgaria, Litwa i Węgry apelowały do Komisji Europejskiej o renegocjacje umów z firmą Pfizer na dostawy szczepionek przeciw wirusowi COVID-19. Wspólne oświadczenie podpisali w Brukseli ministrowie zdrowia Polski, Bułgarii i Litwy, oraz minister spraw wewnętrznych Węgier odpowiedzialny za sprawy zdrowia. Zwracano uwagę, że poprawa sytuacji epidemicznej spowodowała, że w magazynach wielu państw pojawiły się nadwyżki niewykorzystanych preparatów.
Zakontraktowane zmienią się w opcjonalne
Porozumienie wprowadziło następujące zmiany do obowiązującej umowy: zmniejszenie ilości dawek zakupionych przez państwa członkowskie w ramach umowy (po uiszczeniu opłaty pierwotnie zakontraktowane dawki zostaną przekształcone w zamówienia opcjonalne), przedłużenie okresu, w którym państwa członkowskie będą mogły odebrać dostawy szczepionek (do 4 lat), możliwość dalszego dostępu do dodatkowych dawek do pierwotnie zakontraktowanej ilości do końca okresu obowiązywania umowy w celu zaspokojenia potrzeb w przypadku wzrostu liczby przypadków zachorowań i pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej, stały dostęp do szczepionek dostosowanych do nowych wariantów natychmiast po zatwierdzeniu przez organy regulacyjne.
REKLAMA
Czytaj także:
- Ruszają zapisy na szczepienia przeciw HPV. Minister Niedzielski: dzisiaj dołączamy do najlepszych
- KE chce przywrócić przymusową relokację migrantów. Europoseł PiS: będziemy stanowczo zwalczać ten pomysł
Zobacz także: Minister zdrowia Adam Niedzielski w Polskim Radiu
REKLAMA
PAP/łs
REKLAMA