more_horiz
Wiadomości

"KE stosuje podwójne standardy". Europoseł Saryusz-Wolski o kwestii naruszenia praworządności

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 12:50
- Oceniając domniemane naruszenia praworządności w państwach członkowskich i zajmując się funduszem odbudowy po COVID-19 Komisja Europejska stosuje podwójne standardy - stwierdził europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski w dyskusji z wiceprzewodniczącą KE Vierą Jourovą podczas posiedzenia Komisji Spraw Konstytucyjnych PE (AFCO).
Europoseł Saryusz-Wolski: oceniając domniemane naruszenia praworządności w państwach członkowskich KE stosuje podwójne standardy
Europoseł Saryusz-Wolski: oceniając domniemane naruszenia praworządności w państwach członkowskich KE stosuje podwójne standardyFoto: Giannis Papanikos/Shutterstock

- Jest to podejście selektywne i różnicowanie pomiędzy państwami członkowskimi - zaznaczył. Europoseł dodał, że takie działanie KE wskazuje na chęć politycznej zemsty na niektórych krajach członkowskich.

Ponadto Saryusz-Wolski zapytał, dlaczego KE, która poucza państwa członkowskie w kwestiach dotyczących etyki i praworządności, odmawia takiego działania w stosunku do samej siebie. - Unia Europejska powinna zwalczać korupcję i handel wpływami wewnątrz instytucji, a nie w państwach członkowskich. To jest sprzeczne z traktatami i z zasadą pomocniczości - argumentował.

W sprawie korupcji cisza

Odnosząc się do wciąż nierozwikłanej afery korupcyjnej, polski polityk przypomniał, że pięciu komisarzy, którzy korzystali z luksusowych hoteli i opłaconych przelotów, jest zamieszanych w te skandale. - I w tej sprawie cisza. Państwo nic nie robią - ubolewał.

- Ponadto, zobaczymy czy pogłoski dotyczące powrotu pana Tarabelli i pani Kaili się potwierdzą. W ten sposób chcecie zamieść pod dywan niewygodne kwestie, a nie działać w sposób przejrzysty - oświadczył Saryusz-Wolski nawiązując do skandalu korupcyjnego w Parlamencie Europejskim.

Eurodeputowany zapytał także o prerogatywy KE w kwestiach etyki. - Skąd to się wzięło? Który artykuł w traktacie o tym mówi? Jaka jest podstawa prawna państwa działań? Zacytuję tu łacińskie przysłowie: "Medice, cura te ipsum", czyli: "Lekarzu, ulecz samego siebie" - skonkludował Saryusz-Wolski.

Czytaj także:

Zobacz także: Joanna Borowiak w Polskim Radiu 24

PAP/mr

Zobacz także

Zobacz także