more_horiz
Wiadomości

Sztuczna inteligencja na maturze? Niemieccy nauczyciele alarmują

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 23:46
Po domniemanym oszustwie z użyciem sztucznej inteligencji (AI) na pisemnym egzaminie maturalnym w Hamburgu, Bawarskie Stowarzyszenie Nauczycieli (BLLV) wzywa do reformy klasycznego systemu oceniania uczniów. Szkoły nie powinny ignorować zmian społecznych - stwierdziła szefowa stowarzyszenia.
Niemieccy nauczyciele wskazują, że ze względu na sztuczną inteligencję, konieczna może być zmiana systemu oceniania
Niemieccy nauczyciele wskazują, że ze względu na sztuczną inteligencję, konieczna może być zmiana systemu ocenianiaFoto: shutterstock/Chinnapong

- Uważam, że szybki rozwój sztucznej inteligencji nie pozwala nam na powolną ewolucję oceny wyników - powiedziała przewodnicząca BLLV Simone Fleischmann w wywiadzie dla agencji dpa.

Jej zdaniem szkoły nie powinny ignorować zmian społecznych.

- Z pewnością nie chcemy sygnalizować, że negujemy rozwój w tym przyszłościowym obszarze - oświadczyła Fleischmann. Szkoły powinny zareagować poprzez nauczanie kompetencji medialnych i inny system oceniania, ponieważ "radzenie sobie ze źródłem informacji jest kluczowe" - dodała.

Za słaba kontrola

Stowarzyszenie Niemieckich Nauczycieli Szkół Średnich (VDR) widzi to nieco inaczej - pisze portal tygodnika "Der Spiegel".

"Oceny i AI wzajemnie się wykluczają?" Nie jest jasne, jaka logika kryje się za tym stwierdzeniem - uważa Juergen Boehm, krajowy przewodniczący VDR.

- Czy oceny powinny być zniesione tylko dlatego, że podczas egzaminów w Hamburgu nie sprawdzano urządzeń cyfrowych? Przynajmniej od czasów kieszonkowego kalkulatora graficznego obowiązkiem ministerstw i ostatecznie nauczycieli było zachowanie szczególnych środków ostrożności podczas egzaminów - dodał Boehm.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także