more_horiz
Wiadomości

Prześladowania chrześcijan w Korei Płn. Za wiarę więzionych jest tam nawet 70 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 10:33
Amerykański Departament Stanu informuje w najnowszym raporcie, że rząd Korei Północnej najprawdopodobniej kontynuuje prześladowania za praktykowanie religii. Mają miejsce egzekucje, tortury i aresztowania. W kraju za wiarę więzionych jest 50-70 tys. chrześcijan - szacuje amerykańska dyplomacja.
Departament Stanu: w Korei Płn. za wiarę więzionych jest 50-70 tys. chrześcijan
Departament Stanu: w Korei Płn. za wiarę więzionych jest 50-70 tys. chrześcijanFoto: Shutterstock/LMspencer

Wiele źródeł wskazuje na to, że sytuacja w Korei Płn. nie zmieniła się znacząco od czasu opublikowania w 2014 roku raportu ONZ.

Reżim w Pjongjangu niemal całkowicie pozbawia swoich obywateli wolności wypowiedzi, sumienia i wyznania oraz dopuszcza się w związku z tymi dziedzinami naruszeń stanowiących zbrodnie przeciwko ludzkości - zaznacza Departament Stanu USA w poświęconej Korei Płn. części opublikowanego w maju "Raportu o wolności religijnej na świecie w 2022 roku".

Relacje uciekinierów

Dokument opiera się w dużej mierze na relacjach uciekinierów i organizacji pozarządowych. Związane z pandemią COVID-19 restrykcje w podróżach dodatkowo utrudniają zbieranie informacji - dodano w tekście.

Walka północnokoreańskich władz z religią ma totalny wymiar, dotyka głównie wyznawców szamanizmu i chrześcijaństwa - wynika z ogłoszonego w październiku 2021 roku raportu organizacji Korea Future. Udokumentowano w nim 244 przypadki prześladowań religijnych. W 150 ofiarami byli wyznawcy szamanizmu, w 91 - chrześcijanie. Ich wiek wynosił od 2 do 80 lat. Ofiarami udokumentowanych przez organizację prześladowań w ponad 70 proc. były kobiety.

Władze wtrąciły za wiarę do więzień 50-70 tys. chrześcijan - informuje z kolei cytowana w raporcie organizacja Open Doors USA. Dla chrześcijan życie w Korei Płn. to seria "gwałtownych i intensywnych" prześladowań - zaznaczono.

Organizacje pozarządowe i uciekinierzy podkreślają, że władze często aresztują lub w inny sposób prześladują również członków rodzin chrześcijan.

Raport Korea Future opisuje przypadek aresztowania w 2009 roku całej rodziny za praktykowanie religii i posiadanie Biblii. Cała rodzina, w tym dwuletnie dziecko, została skazana na dożywotnie pozbawienie wolności.

W cytowanym przez amerykańską dyplomację dokumencie przywołano też inne relacje, opisujące okrutne i nieludzkie warunki w obozach, do których zsyłani są za wiarę wyznawcy szamanizmu i chrześcijaństwa, w tym zmuszanie do pracy ponad siły, głodzenie, bicie i torturowanie.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także