more_horiz
Wiadomości

Kolejny w ciągu doby zmasowany rosyjski ostrzał. Są poszkodowani cywile

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 12:13
Rosjanie atakowali Kijów za pomocą rakiet. Odłamki spadły na centrum miasta. Są poszkodowani cywile. To kolejny zmasowany ostrzał ukraińskiej stolicy w ostatnich godzinach.
Rosjanie drugi raz tej doby zaatakowali rakietami Kijów Ukraina
Rosjanie drugi raz tej doby zaatakowali rakietami Kijów UkrainaFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

W Podolskiej dzielnicy Kijowa odłamki rakiet spadły na budynek mieszkalny. Wybuchł tam pożar. W tej samej dzielnicy odłamki spadły także na drogę. Co najmniej jedna osoba została ranna. Jak zaznacza rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych płk Jurij Ihnat - Rosjanie do ostrzału użyli rakiet balistycznych wystrzelonych z kierunku północnego. Jak dodaje, wstępnie, były to rakiety Iskander, ale Rosjanie mogli też użyć rakiet S-300, oraz S-400, które także mogą lecieć po balistycznej trajektorii.

Odłamki rakiet spadły też w Kijowskiej dzielnicy Obołoń. Był to 16. atak powietrzny na Kijów w tym miesiącu. Poprzedniego Rosjanie dokonali ostatniej nocy. W kierunku miasta wystrzelili wówczas ponad 40 rakiet i dronów Shahed. Wszystkie strąciła ukraińska obrona przeciwlotnicza.

Posłuchaj
00:28 12380980_1.mp3 Rosjanie drugi raz tej doby zaatakowali rakietami Kijów Ukraina. Relacjonuje Paweł Buszko (IAR)

Ukraińskie dzieci nakłaniane do pozostania w Rosji

Portal Meduza poinformował, że do obwodu nowosybirskiego wkrótce ma trafić łącznie ok. 800 dzieci z Donbasu. W całej Rosji przygotowano prawie 1000 tzw. letnich obozów, w których docelowo reżim chce umieścić ponad 120 tysięcy ukraińskich nieletnich. Wcześniej portal The Insider napisał, że nieletni Ukraińcy, którzy przebywali na tak zwanych koloniach, byli zastraszani i indoktrynowani. Obrońcy praw człowieka zapowiadają, że będą monitorować sytuację, ponieważ obawiają się, iż ukraińskie dzieci mogą być nakłaniane do pozostania w Rosji lub pozostawione tam wbrew ich woli i woli rodziców.

Na początku roku rosyjskie media niezależne informowały o odbieraniu dzieci rodzicom z okupowanych terenów pod pretekstem niewłaściwej opieki. Takie praktyki są uznawane przez międzynarodową społeczność za zbrodnię wojenną.

Zobacz także:


dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także