more_horiz
Wiadomości

Szwedzki poseł wziął udział w Konferencji Palestyńskiej. Teraz ma kłopoty

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 14:20
Szwedzki socjaldemokratyczny poseł Jamal El-Haj wziął udział w weekend w Malmoe w Europejskiej Konferencji Palestyńskiej, którą zorganizował Amin Abu Rashid, podejrzany o powiązania z terrorystycznym Hamasem. Po fali krytyki wyciągnięcie konsekwencji wobec polityka zapowiedziała jego partia.
Socjaldemokratyczny poseł w kłopotach po udziale w palestyńskiej konferencji w Malmoe
Socjaldemokratyczny poseł w kłopotach po udziale w palestyńskiej konferencji w MalmoeFoto: Shutterstock/Stella Salander

W oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych urodzony w Libanie El-Haj podkreślił, że brał udział w spotkaniu "jako Szwed-Palestyńczyk", a nie socjaldemokrata. Wcześniej jednak organizatorzy na plakatach zapowiedzieli jego przemowę jako przedstawiciela partii, podobnie jak polityków Partii Ochrony Środowiska-Zieloni oraz Partii Lewicy, którzy ostatecznie nie pojawili się na konferencji.

Zarzuty wobec konferencji

Według organizatorów Europejska Konferencja Palestyńska, przewidziana dla 20 tys. uczestników, miała przekonać diasporę do powrotu do ojczyzny. W ocenie krytyków m.in. ambasady Izraela, celem było nawoływanie do nienawiści wobec Żydów i działań odwetowych wobec państwa izraelskiego. Jak napisała gazeta "Sydsvenska", konferencję zbojkotowali też przedstawiciele ambasady Palestyny oraz legalnej Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

Amin Abu Rashid jest obywatelem Holandii. W rozmowie z "Sydsvenska" zaprzeczył, jakoby był jednym z przywódców Hamasu. Jednocześnie szwedzkie media opublikowały wspólne zdjęcia Rashida z przywódcami tej organizacji, uznawanej przez Izrael oraz UE za terrorystyczną.

Udział szwedzkiego polityka w palestyńskiej konferencji skrytykował szef dyplomacji Szwecji Tobias Billstroem z centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. - Socjaldemokraci powinni zastanowić się, jaki wysyłają sygnał. Parlamentarzystą jest się 24 godziny na dobę - zauważył Billstroem.

Konsekwencje wobec polityka

Po fali krytyki w mediach wyciągnięcie konsekwencji wobec El-Haja zapowiedziało jego ugrupowanie Partia Robotnicza - Socjaldemokraci. Poseł jest członkiem m.in. komisji spraw zagranicznych w parlamencie.

Europejska Konferencja Palestyńska została zorganizowana w Malmoe, mieście określanym jako "Mała Palestyna" z uwagi na dużą liczbę imigrantów z Palestyny. Malmoe boryka się z problemem antysemityzmu, wykazały to badania zamówione przez samorząd.

W Szwecji 1 czerwca wchodzą w życie zaostrzone przepisy antyterrorystyczne, pozwalające karać za uczestnictwo w organizacji terrorystycznej także poprzez jej wspieranie, np. organizację konferencji.

Czytaj także:

Zobacz także: O co chodzi w sporze Izrael Palestyna? Podcast "Świat" Wojciecha Cegielskiego

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także