more_horiz

Rozejm na linii Izrael-Palestyna? Boćkowski: za kilka miesięcy może dojść do kolejnego zwarcia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 21:31
- Jeżeli 97 proc. rakiet, które leciały w kierunku celów cywilnych Izraela zostało zniszczonych, to pokazuje, że druga strona nie jest w stanie niczego eskalować - mówił prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. 
Rozejm na linii Izrael - Palestyna? Boćkowski: za kilka miesięcy może dojść do kolejnego zwarcia
Rozejm na linii Izrael - Palestyna? Boćkowski: za kilka miesięcy może dojść do kolejnego zwarciaFoto: Anas-Mohammed/ Shutterstock

Obowiązujące od niedzielnego wieczora (7.08) zawieszenie broni między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem jest przestrzegane - informują media. Od piątku Izrael prowadził naloty na Strefę Gazy wymierzone w bojowników Islamskiego Dżihadu, organizacja odpowiadała wystrzeliwaniem rakiet na teren państwa żydowskiego.

- Widać, że Izrael dobrze się przygotował, opracował cele, uderzył przy zaskoczeniu, ale na to uderzenie bojownicy musieli zareagować. Kluczem do tej skuteczności Izraela natomiast, była Żelazna Kopuła czyli izraelski system obrony powietrznej opracowany przez Rafael Advanced Defense Systems, skuteczność sięgnęła tutaj 99 procent - powiedział ekspert.

"Starcia będą wieczne"

Dodał, że cały czas mamy do czynienia z napięciami, a starcia będą "wieczne", ani jedna, ani druga strona nie zrezygnuje z nich. - Być może za kilka miesięcy dojdzie do kolejnego zwarcia w zależności jakie cele będzie chciał osiągnąć Izrael i jak mocno zaawansowane będą działania drugiej strony. Izraelowi łatwiej jest uderzyć z wyprzedzeniem, bo gwarantuje to infrastruktura, mamy tu dużą dysproporcję sił - wyjaśnił prof. Daniel Boćkowski.

Islamski Dżihad, uznawany przez Izrael, USA i UE za organizację terrorystyczną, odpowiedział wystrzeliwaniem rakiet na teren Izraela. Według izraelskiego wojska, przez 55 godzin palestyńscy bojownicy wystrzelili 1100 pocisków, z których 200 nie zdołało wylecieć poza Strefę Gazy, a 380 zostało przechwyconych przez system przeciwrakietowy Żelazna Kopuła.Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy poinformowało, że w izraelskich nalotach zginęły 44 osoby, w tym 15 dzieci, a 360 mieszkańców zostało rannych. Dodano, że w atakach zniszczono całe budynki.

Posłuchaj
25:14 _PR24_AAC 2022_08_08-19-33-46.mp3 Rozejm na linii Izrael - Palestyna? Boćkowski: za kilka miesięcy może dojść do kolejnego zwarcia ("Świat w powiększeniu")

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Gość: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 08.08.2022

Godzina: 19:33  

Zobacz także

Zobacz także