Strefa Gazy. Utrzymuje się zawieszenie broni między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem

44 osoby zginęły w najnowszej odsłonie konfliktu w Strefie Gazy. Od piątku Izrael przeprowadza naloty na cele związane z radykalną grupą Islamski Dżihad. Islamiści odpowiadali rakietami, wystrzeliwanymi w kierunku Izraela. Od niedzielnego wieczoru obowiązuje zawieszenie broni. Na razie jest ono przestrzegane. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.

2022-08-08, 09:45

Strefa Gazy. Utrzymuje się zawieszenie broni między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem

Palestyńskie ministerstwo zdrowia informuje, że w izraelskich nalotach zginęły 44 osoby, w tym kobiety i dzieci. Bomby miały zabić także dwóch czołowych dowódców Islamskiego Dżihadu. Dom jednego z nich w mieście Rafah został doszczętnie zburzony. - W moim domu mieszkają aż 22 osoby. Wokół jest sześć domów. One wszystkie zostały zniszczone - mówił po ataku jeden z mieszkańców Rafah.

Zawieszenie broni zostało wynegocjowane przez Egipt. Gdy weszło w życie doszło jeszcze do ostrzałów Izraela i nalotów na Gazę, ale od tego czasu rozejm utrzymuje się. Stany Zjednoczone i Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwały obie strony do jego przestrzegania.

Zawieszenie broni w Strefie Gazy

Była to największa eskalacja przemocy od czasu wojny w Gazie w maju ubiegłego roku. Tym razem powodem wybuchu walk stało się aresztowanie w ubiegłym tygodniu przez Izrael jednego z przywódców Islamskiego Dżihadu na Zachodnim Brzegu.

REKLAMA

Pierwszy raz od wielu lat w konflikcie oficjalnie nie brał udziału Hamas, który rządzi Gazą. Wymiana ognia prowadzona była przez Islamski Dżihad - organizację wspieraną przez Iran i uważaną za znacznie bardziej radykalną.

Czytaj także:

Posłuchaj

Utrzymuje się zawieszenie broni między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej