more_horiz
Wiadomości

Powstanie komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Jest reakcja USA

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 04:17
Amerykański Departament Stanu wydał oświadczenie w sprawie ustawy o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich. Resort dyplomacji USA wyraził obawy, że uchwalone przepisy mogą być nadużywane do ingerowania w wolne wybory w Polsce.
Departament Stanu zaniepokojony potencjalnymi nadużyciami komisji ds. badania rosyjskich wpływów.
Departament Stanu zaniepokojony potencjalnymi nadużyciami komisji ds. badania rosyjskich wpływów.Foto: Orhan Cam/Shutterstock

"Rząd USA jest zaniepokojony przyjęciem przez polski rząd nowej legislacji, która może zostać nadużyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce. Podzielamy obawy wyrażane przez wielu obserwatorów, że to prawo tworzące komisję badającą rosyjskie wpływy, może być wykorzystane do blokowania kandydatur polityków opozycji bez należytego procesu prawnego" - napisał w oświadczeniu rzecznik resortu dyplomacji.

Wezwał przy tym rząd w Warszawie, by zapewnić, że komisja nie będzie używana do ograniczania wyboru dla wyborców lub "nadużywana w sposób, który może wpłynąć na postrzeganą prawowitość wyborów". Wcześniej podobną opinię wygłosił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. 

Posłuchaj
00:43 12382362_1.mp3 Departament Stanu o ustawie o powołaniu komisji ds. wpływów rosyjskich. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów. Jednocześnie poinformował, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj także:

Zobacz: Waldemar Andzel, poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także