more_horiz

"Reakcja na to, co dzieje się na Ukrainie". Karczewski o komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 19:23
- Mamy w tej chwili za wschodnią granicą wojnę, która jest prowadzona przeciw narodowi ukraińskiemu. Ale ona też dotyczy nas. Komisja ds. badania rosyjskich wpływów jest reakcją na to, co dzieje się na Ukrainie - skomentował w Polskim Radiu 24 senator PiS Stanisław Karczewski.
Stanisław Karczewski opowiedział o komisji ds. badania rosyjskich wpływów
Stanisław Karczewski opowiedział o komisji ds. badania rosyjskich wpływówFoto: PR24

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów. Jednocześnie poinformował, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Uzasadniając swoją decyzję powiedział, że opinia publiczna powinna sama wyrobić sobie zdanie na temat postępowania osób sprawujących ważne funkcje państwowe.

Senator PiS Stanisław Karczewski w Polskim Radiu 24 wyraził zadowolenie, że prezydent złożył podpis pod tą ustawą. Wskazał, że tym samym przerwał on narastające ataki, dochodzenia i spekulacje, a także rozwiał wiele wątpliwości. - To bardzo ważne, bo ta ustawa jest niezwykle potrzebna - podkreślił. Dodał też, że prezydent miał na podjęcie decyzji 21 dni, ale zrobił to, wykorzystując zaledwie kilka z nich.

Ustawa o komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Gość audycji zwrócił też uwagę na to, w jaki sposób politycy się zachowują i zmieniają zdanie. - Myślę m.in. o Donaldzie Tusku, który sam się prosi o to, by jednak nawiązywać do jego sprzecznych wypowiedzi - przecież sam był zwolennikiem takiej komisji, wypowiadał się o tym w 2020 r. A jak już powstała, to ją krytykuje - powiedział.

Polityk dodał również, że "komisja ma się zająć niezwykle istotnym problemem". - Mamy w tej chwili za wschodnią granicą wojnę, która jest prowadzona przeciw narodowi ukraińskiemu. Ale ona też dotyczy nas i jest prowadzona w sposób hybrydowy - wskazał, podkreślając, że komisja "jest reakcją na to, co dzieje się na Ukrainie".

- To nie jest tak, że wszystko to, co tam się dzieje, to do nas nie dociera - ostrzegł. Podkreślił także, że "nie wszystkie wpływy agenturalne zlikwidujemy, ale trzeba to robić".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
09:09 PR24_mp3 2023_05_29-17-44-32.mp3 Stanisław Karczewski o komisji ds. badania rosyjskich wpływów ("Rozmowa PR24"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadził: Adrian Klarenbach

Gość: Stanisław Karczewski (PiS)

Data emisji: 29.05.2023 r.

Godzina emisji: 17.44

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także