more_horiz

Ustawa o komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sawicki: to niekonstytucyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 17:30
- Nie można komisji dawać uprawnień śledczych, karnych i sądowniczych. To nie jest konstytucyjne i każdy konstytucjonalista powie, że przynajmniej siedem artykułów zostało naruszonych - skomentował w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki.
Marek Sawicki opowiedział o ustawie dot. komisji ds. badania rosyjskich wpływów
Marek Sawicki opowiedział o ustawie dot. komisji ds. badania rosyjskich wpływówFoto: Polskie Radio 24

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów. Jednocześnie poinformował, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Uzasadniając swoją decyzję powiedział, że opinia publiczna powinna sama wyrobić sobie zdanie na temat postępowania osób sprawujących ważne funkcje państwowe.

Jak skomentował w Polskim Radiu 24 poseł Marek Sawicki, "pan prezydent niestety dzisiaj [poniedziałek - red.] składając podpis, tak naprawdę wypisał się z grona demokratycznych przywódców".

Dodał, że "mamy do czynienia z sytuacją, w której pewna grupa nie mogąc zmienić sądów, niestety przez komisję, która nie ma żadnego konstytucyjnego umocowania, próbuje zrobić to samo, co zrobiła sanacja". - To jest naprawdę rzecz niedopuszczalna 33 lata po uzyskaniu wolnego statusu RP - powiedział.

Ustawa o komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Gość audycji ocenił, że "nie można komisji dawać uprawnień z jednej strony śledczych, z drugiej karnych, a z trzeciej - sądowniczych". - To nie jest konstytucyjne i każdy konstytucjonalista powie, że przynajmniej siedem artykułów konstytucji zostało naruszonych - wskazał.

- Jestem za komisją ws. weryfikacji rosyjskich wpływów, ale to powinna być komisja śledcza, konstytucyjna, a nie patchwork legislacyjny, który został przez prezydenta podpisany. To nie zafunkcjonuje, bo nawet jeśli pan premier wybierze przewodniczącego, to w mojej ocenie pierwszym podsądnym tej komisji powinien być właśnie szef rządu - skomentował.

Polityk dodał też, że "jeśli ustawodawcy chcieliby uczciwie podejść do tematu zbadania rosyjskich wpływów, to powinno zostać zrobione to, o co proszono 1,5 roku temu - powołanie w Sejmie komisji śledczej i konstytucyjne zbadanie tego problemu".

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:47 PR24_mp3 2023_05_29-16-35-23.mp3 Marek Sawicki o ustawie o komisji ds. badania rosyjskich wpływów ("Rozmowa PR24"/Polskie Radio 24) 

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadził: Adrian Klarenbach

Gość: Marek Sawicki (PSL, KP)

Data emisji: 29.05.2023 r.

Godzina emisji: 16.35

ng/PR24

Zobacz także

Zobacz także