more_horiz
Wiadomości

Niemcy zapowiedziały likwidację rosyjskich konsulatów. "Wycofaliśmy zgodę na działanie czterech z pięciu placówek"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 15:20
Niemcy drastycznie ograniczą obecność dyplomatyczną Moskwy na swojej ziemi poprzez likwidację rosyjskich konsulatów. Zapowiedź Berlina to odpowiedź na działania Moskwy, która zdecydowała o zmniejszeniu liczby osób zatrudnionych w niemieckich ambasadach i instytucjach w Rosji.
Ambasada Rosji w Berlinie
Ambasada Rosji w BerlinieFoto: Werner Spremberg / Shutterstock

- Zdecydowaliśmy się wycofać zgodę na działanie czterech z pięciu rosyjskich konsulatów działających w Niemczech - powiedział niemiecki rzecznik MSZ podczas rządowej konferencji prasowej.

Niemieccy urzędnicy w Rosji uznani za persona non grata

W sobotę 27 maja dziennik "Süddeutsche Zeitung" poinformował, że Moskwa zażądała wyjazdu setek niemieckich pracowników w Rosji, w tym dyplomatów i urzędników z Instytutu Goethego i Niemieckiej Szkoły w Moskwie.

Kilkuset niemieckich urzędników państwowych, pracujących w szczególności w sektorze edukacji i kultury, będzie musiało opuścić Rosję w ciągu najbliższych kilku dni. Dziennik pisał o "dyplomatycznym wypowiedzeniu wojny Berlinowi przez Moskwę ".

Limit ustalony przez Rosję

Po niedawnym usunięciu pracowników rosyjskich służb specjalnych z Niemiec rosyjskie MSZ ustaliło "pułap" liczby niemieckiego personelu dyplomatycznego i organizacji publicznych, które mogą pozostać w Rosji.

"Ten limit ustalony przez Rosję będzie obowiązywał od początku czerwca i oznacza poważne redukcje we wszystkich obszarach niemieckiej obecności w Rosji" - podało źródło, na które powołało się "Süddeutsche Zeitung".

W kwietniu Moskwa ogłosiła już wydalenie około 20 niemieckich dyplomatów, w odwecie - według rosyjskich władz - za podobny krok podjęty przez Berlin.

Czytaj także:

Zobacz: Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP, w Programie 1 Polskiego Radia

IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także