more_horiz
Wiadomości

"Polskie getto" w niemieckim nekrologu. Jest reakcja Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 19:49
- Interwencja Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu była skuteczna - poinformował w środę na Twitterze ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś. Interwencja dotyczyła zapisu w nekrologu prof. Thomasa Buergenthala, opublikowanego na stronie internetowej Getyngi, gdzie napisano o "polskim getcie".
Ambasador RP: skuteczna interwencja naszego konsulatu w Hamburgu w sprawie zapisu o polskim getcie
Ambasador RP: skuteczna interwencja naszego konsulatu w Hamburgu w sprawie zapisu o "polskim getcie"Foto: TT/@dpawlos

We wtorek jeden z użytkowników Twittera zwrócił uwagę polskich dyplomatów na wpis na stronie Getyngi. "Skandal! Tym razem miasto Göttingen o zmarłym T. Buergenthalu: »Los skierował go i jego rodzinę do polskiego getta (...)«". 

"Interwencja była skuteczna"

"Dziękujemy PanCogito za zwrócenie uwagi na ten niezgodny z prawdą zapis w nekrologu prof. Thomasa Buergenthala, opublikowany na str. internetowej Getyngi. Interwencję w tej sprawie u pani burmistrz Petry Broistedt podjął już Konsulat Generalny RP w Hamburgu" - odpisał ambasador Dariusz Pawłoś.

"Interwencja Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu była skuteczna. Nekrolog poświęcony prof. Buergenthalowi na str. internetowej Getyngi został skorygowany. Pamiętajmy, getta na terenie okupowanej przez Niemiecką III Rzeszę Polski były niemieckie. Interweniujmy!" - napisał w środę w odniesieniu do sprawy ambasador Pawłoś, dołączając screen tekstu poświęconego Thomasowi Buergenthalowi.

Zamiast o "polskim getcie" po interwencji polskich dyplomatów mowa jest o gettach "utworzonych przez Niemców". 

PAP/nt

Zobacz także

Zobacz także