more_horiz
Wiadomości

Szefowa niemieckiego MSZ coraz ostrzej mówi o Rosji. "Nie możemy pozwolić na antagonizowanie państw naszego regionu"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 10:35
W niemieckim mieście Wismar trwa spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rady Państw Morza Bałtyckiego. Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock powiedziała, że Rosja, zaatakowawszy Ukrainę, nie tylko złamała prawo międzynarodowe, ale zburzyła też "mosty współpracy" z krajami regionu bałtyckiego.
Agresja Rosji na Ukrainę trwa do lutego 2022 r.
Agresja Rosji na Ukrainę trwa do lutego 2022 r. Foto: Sergei Malgavko / TASS / Forum

Annalena Baerbock zaznaczyła, że Moskwa kieruje się "manewrem wbicia klina" pomiędzy państwa basenu Morza Bałtyckiego. - To spotkanie służy omówieniu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, ale atak Rosji na Ukrainie rzuca cień na wysiłki Europy. Polityka Moskwy opiera się na antagonizowaniu państw naszego regionu. Nie możemy na to pozwolić - podkreśliła.

Szefowa niemieckiego MSZ dodała, że jednym z wyzwań stały się "stare, tykające bomby na dnie Bałtyku", jakimi są bojowe środki trujące i amunicja chemiczna. Zdaniem Annaleny Baerbock spotkanie w meklemburskim Wismarze jest też okazją do podsumowania ostatniego roku, w którym Niemcy kierowały pracami Rady. 1 lipca rotacyjną prezydencję przejmie Finlandia.

Rada Państw Morza Bałtyckiego

Format ten powstał po upadku żelaznej kurtyny, pociągającym za sobą zmiany geopolityczne w regionie bałtyckim. Pomoc gospodarcza i polityka klimatyczna stały się głównymi obszarami współdziałania państw Rady Państw Morza Bałtyckiego.

Członkami Rady są: Dania, Niemcy, Polska, Estonia, Litwa, Łotwa, Finlandia Szwecja oraz Islandia i Norwegia, które jako jedyne z tego grona nie sąsiadują bezpośrednio z wodami Bałtyku. Przed wybuchem wojny na Ukrainie należała do niej także Rosja.

Czytaj także:

IAR/ka

Zobacz także

Zobacz także