more_horiz
Wiadomości

Katastrofa kolejowa w Indiach. Premier Morawiecki złożył kondolencje

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 13:35
"Krzyk waszego cierpienia dotarł do Polski - i choć nie możemy zabrać waszego bólu - wiedzcie, że jesteśmy z wami" - napisał, zwracając się do rodzin ofiar, premier Mateusz Morawiecki.
Liczba ofiar katastrofy kolejowej w Indiach może jeszcze wzrosnąć
Liczba ofiar katastrofy kolejowej w Indiach może jeszcze wzrosnąćFoto: PAP/EPA/National Disaster Response Force / HANDOUT

W piątek wieczorem czasu miejscowego, około 220 kilometrów na południowy zachód od Kalkuty doszło do zderzenia trzech pociągów - dwóch pasażerskich i towarowego. Według ostatnich danych zginęło co najmniej 288 osób, a blisko 900 zostało rannych. Władze obawiają się, że liczba ofiar śmiertelnych katastrofy będzie rosła.

"Setki osób zginęło w wypadku kolejowym w Indiach. Składam kondolencje pogrążonym w żałobie rodzinom i całemu narodowi indyjskiemu" - napisał premier na Twitterze. "Krzyk waszego cierpienia dotarł do Polski - i choć nie możemy zabrać waszego bólu, wiedzcie, że jesteśmy z wami" - dodał.

Jeden z najtragiczniejszych wypadków

Do wypadku doszło wskutek wykolejenia się dwóch wagonów jednego z pociągów - Yashwantpur-Howrah Express. Wykolejone wagony zjechały na sąsiedni tor i uderzyły w nadjeżdżający z naprzeciwka pociąg Coromandal Express, co doprowadziło do wykolejenia 17 wagonów. Następnie trzeci pociąg uderzył we wrakowisko.

To jedna z najtragiczniejszych w skutkach katastrof kolejowych w historii Indii. Najtragiczniejsza miała miejsce w 1981 roku, kiedy pociąg spadł z mostu do rzeki w stanie Bihar. Zginęło wówczas około 800 osób.

W Indiach koleje przewożą codziennie 13 mln pasażerów. Ze względu na przestarzałą infrastrukturę uważane są za jedne najniebezpieczniejszych na świecie. 

Czytaj także:

PAP/łs

Zobacz także

Zobacz także