more_horiz
Wiadomości

Wysadzona tama w Nowej Kachowce. Prezydent Zełenski zwołał pilną naradę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 08:14
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołał naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO) w związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, w okupowanej części obwodu chersońskiego.
Ukraina: Rosjanie wysadzili zaporę wodną w Nowej Kachowce
Ukraina: Rosjanie wysadzili zaporę wodną w Nowej KachowceFoto: Vasylenko Oleksii / Shutterstock

O wyznaczeniu nadzwyczajnego posiedzenia RBNiO poinformował szef rady Ołeksij Daniłow - podał portal Ukraińska Prawda.

Z doniesień ukraińskich agencji informacyjnych wynika, że w zbiorniku kachowskim na Dnieprze spada poziom wody w związku z wysadzeniem tamy. Rozpoczęła się ewakuacja okolicznych miejscowości.

Władze Ukrainy jeszcze jesienią zeszłego roku ostrzegały, że jeśli wojska rosyjskie przerwą zaporę w elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, to w strefie zalania znajdzie się ponad 80 miejscowości.

Oświadczenie Zełenskiego

Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że rosyjscy terroryści, którzy zniszczyli zaporę Kachowskiej Elektrowni Wodnej potwierdzają całemu światu, iż trzeba ich wypędzić z każdego zakątka Ukrainy.

"Tylko zwycięstwo Ukrainy przywróci bezpieczeństwo. I to zwycięstwo będzie. Ani woda, ani rakiety, ani cokolwiek innego terroryści nie powstrzyma Ukrainy. Wszystkie służby działają" - napisał prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych. Zaapelował, by udostępniać tylko oficjalne i sprawdzone informacje.

Zaporoska Elektrowni Jądrowa zagrożona

Ukraińska państwowa agencja atomowa poinformowała, że zniszczenie zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej stwarza zagrożenie dla Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, ale obecnie sytuacja tam jest pod kontrolą.

 Skala zniszczeń, prędkość i ilość wody oraz prawdopodobne obszary powodzi są wciąż ustalane.

Wysadzając zaporę na Dnieprze, Rosjanie potwierdzają przed całym światem, że trzeba ich wypędzić z każdego zakątka Ukrainy, bo tam gdzie są, wykorzystują tereny okupowane do stosowania terroru - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Terroryści rosyjscy, niszcząc zaporę w Nowej Kachowce, tylko potwierdzają przed całym światem, że muszą być wypędzeni z każdego zakątka ziemi ukraińskiej. Nie można im pozostawić nawet metra, bo każdy metr wykorzystują do (stosowania) terroru" - napisał Zełenski na serwisie Telegram.

Zapora na Nowej Kachowce

Położona w Nowej Kachowce na południu Ukrainy zapora na Dnieprze została ukończona w 1956 r. Ma 30 m wysokości i 3,2 km długości, jej częścią jest Kachowska Elektrownia Wodna. Zapora została zajęta przez wojska rosyjskie 24 lutego 2022 r. We wtorek nad ranem władze ukraińskie poinformowały o wysadzeniu konstrukcji przez Rosjan.

Spiętrzenie tworzy długi na 240 km Zbiornik Kachowski, który zasila wodą duże obszary południowej Ukrainy, w tym okupowany przez Rosjan Krym, i chłodzi kontrolowaną również przez okupantów Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze.

Zbiornik rozciąga się w najszerszym miejscu na 23 km szerokości, ma powierzchnię 2155 km kw. i gromadzi wodę o objętości 18,2 mld m sześciennych.

Zapora została wybudowana w latach 1950-56 jako jedna z sześciu tworzących kaskadę Dniepra. Jest drugą największą tamą na Dnieprze i zarazem najbardziej wysuniętą na południe zaporą na tej rzece. Kachowska Elektrownia Wodna ma sześć turbin o łącznej mocy 334 MW.

Zapora zlokalizowana jest 5 km od miasta Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim. Przez spiętrzenie przebiega droga i linia kolejowa. Będąca elementem konstrukcji śluza umożliwia żeglugę na Dnieprze.

Czytaj także:

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także