more_horiz
Wiadomości

W PE stanęła wystawa "Niepodległość 1918". Przypomina historię walki Polaków o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 18:01
Wystawa "Niepodległość 1918" stanęła dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli z inicjatywy europosłów PiS-u Ryszarda Legutki i Ryszarda Czarneckiego. Przypomina ona historię walki Polaków o niepodległość i odrodzenia po I wojnie światowej.
Wystawa Niepodległość 1918 stanęła dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli z inicjatywy europosłów PiS-u Ryszarda Legutki i Ryszarda Czarneckiego
Wystawa "Niepodległość 1918" stanęła dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli z inicjatywy europosłów PiS-u Ryszarda Legutki i Ryszarda CzarneckiegoFoto: ECR

Profesor Ryszard Legutko otwierając wystawę podkreślił, że Polacy niepodległość wywalczyli sami w gabinetach dyplomatycznych i na polach bitwy i że Polska, która miała wtedy powstać, byłaby znacznie mniejsza. Dodał, że z tej historii płynie nauka.

- Państwa zachodnie nie były zainteresowane powstaniem silnej Polski. Myśmy to dokonali w takim, niestety tylko chwilowym poczuciu solidarności. (...) Więc może czas, żeby przypomnieć, że tylko w przypadku zjednoczenia i wspólnego działania możemy osiągnąć wiele. Jak będziemy podzieleni, to prędzej czy później padniemy ofiarą sił zewnętrznych nad którymi nie będziemy mieli kontroli - podkreślił współprzewodniczący grupy europejskich konserwatystów.

Wystawa o suwerenności

- To wystawa o dumniej Polsce, która walczyła o wolność swoją i innych narodów - mówił europoseł Ryszard Czarnecki. Podkreślił, że wystawa jest o Polakach, którzy chcieli żyć we własnym kraju i nie zgadzali się by ktokolwiek z zewnątrz mówił im co mają robić. - Myślę, że to wystawa dobra dla naszych kolegów z różnych krajów, którzy często o Polsce wiedzą bardzo niewiele albo czytają różne bzdury, które ukazują się odnośnie polskiej historii, zwłaszcza współczesności w różnych mediach - powiedział Ryszard Czarnecki.

Wystawa stanęła w centralnym miejscu w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Jej autorem jest Adam Borowski, który podkreślił, że ekspozycja daje jasno do zrozumienia, że Polska nie wyrzeknie się swojej suwerenności. Powiedział, że próbuje się obecnie ograniczać niepodległość państw, ale Polacy są narodem dla którego ta wartość jest najważniejsza a wystawa jest tego świadectwem.

Posłuchaj
00:33 12396466_1.mp3 Ryszard Legutko otwierając wystawę podkreślił, że Polacy niepodległość wywalczyli sami w gabinetach dyplomatycznych i na polach bitwy (IAR)

Czytaj także:

ZOBACZ: Ryszard Legutko w Programie 1 Polskiego Radia:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także