more_horiz

Kongres "Polska Wielki Projekt". Prof. Jacek Czaputowicz: suwerenność państw się zmienia

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 16:24
- W kontekście współczesnych stosunków międzynarodowych suwerenność wycieka - do Unii Europejskiej, do globalnych instytucji finansowych. Pytanie jest: "Ile suwerenności powinno pozostać na poziomie państw i jaka powinna być polityka poszczególnych państw w tym zakresie?" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Czaputowicz. Gość audycji komentował główne zagadnienie tegorocznego kongresu "Polska Wielki Projekt".
Były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz
Były minister spraw zagranicznych Jacek CzaputowiczFoto: PAP/Piotr Nowak

Tegoroczny kongres "Polska Wielki Projekt" w całości obraca się wokół tematu suwerenności i o to zagadnienie Adrian Klarebach pytał swojego gościa prof. Jacka Czaputowicza. Były minister spraw zagranicznych stwierdził, że suwerenność jest konceptem mówiącym o władzy sprawowanej przez państwo - z definicji suwerenne.

- W kontekście współczesnych stosunków międzynarodowych suwerenność wycieka - do Unii Europejskiej, do globalnych instytucji finansowych. Pytanie jest: "Ile suwerenności powinno pozostać na poziomie państw i jaka powinna być polityka poszczególnych państw w tym zakresie?" - wyjaśnił prof. Jacek Czaputowicz.

"Suwerenność się zmienia"

Zauważył, że przez wiele lat niezwykle istotnym atrybutem suwerenności było bicie monety przez państwa, a zatem samodzielne kreowanie własnej polityki monetarnej, tworzenie pieniądza. Tego atrybutu - zauważył rozmówca Polskiego Radia 24 - brakuje już krajom należącym do strefy euro, a zatem np. Niemcom czy Francji. - Widzimy, że suwerenność się zmienia - dodał.

- Euro jest dla większej grupy państw. Ono było korzystne dla Niemiec, natomiast jeśli popatrzymy na takie państwa jak Hiszpania, Grecja, Włochy, Francja - straciły, czy nie? Według mnie one - to jest tak wyjaśnianie - mają udział we wspólnej suwerenności monetarnej, bo ich przedstawiciele są w Europejskim Banku Centralnym. Czyli one te elementy suwerenności walutowej "przekazały do puli" i razem tym zarządzają - zauważył prof. Czaputowicz.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:13 [PR24]PR24 (mp3) 2 czerwiec 2023 15_05_39_Czaputowicz.mp3 Prof. Jacek Czaputowicz: suwerenność wycieka i się zmienia ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: prof. Jacek Czaputowicz (profesor nauk społecznych, były szef MSZ)
Data emisji: 02.06.2023
Godzina emisji: 15.06

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także