more_horiz

Stanisław Żaryn: rosyjska propaganda chce poróżnić Polaków i Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 12:28
- Aparat propagandowy Federacji Rosyjskiej ewidentnie stoi za działaniami w kilku obszarach. Jednym z nich są działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców, zarówno na szczeblu państwowym, jak i społecznym - podkreślił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej. 
- Prowadzone są działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców, zarówno na szczeblu państwowym, jak i społecznym - powiedział Stanisław Żaryn
- Prowadzone są działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców, zarówno na szczeblu państwowym, jak i społecznym - powiedział Stanisław Żaryn Foto: Shutterstock / Wiola Wiaderek

Gość PR24 stwierdził, że "mamy bardzo dużą mozaikę różnych, poważnych problemów" w związku z rosyjską propagandą.

- Nie jest tak, że te działania dezinformacyjne są za każdym razem jakoś spektakularne. Wyzwaniem jest codzienna, mrówcza praca autorów operacji dezinformacyjnych, która musi się spotykać z próbami zablokowania skutków tych działań oraz z próbą pokazania z jakimi zagrożeniami się mierzymy - powiedział Stanisław Żaryn. 

Działania psychologiczne i wywieranie wpływu

Jak zaznaczył, "musimy mieć świadomość, że działania dezinformacyjne są obliczone nie tylko na to, żeby zdestabilizować naszą debatę publiczną tu i teraz, ale także na to, żeby wytworzyć pewne korzystne dla autorów ataków informacyjnych działania, decyzje, bądź też warunki dalszych operacji czy dalszych działań politycznych".

- A zatem mówimy i o wrzucaniu tak zwanych fake newsów, i o prowadzeniu pewnych działań psychologicznych, i o wywieraniu wpływu. Są to więc akcje, które mają i destabilizować nas tu i teraz, ale też bardzo często zmieniać nasze podejście do różnych aspektów życia publicznego czy politycznego - dodał pełnomocnik rządu.

Zwrócił również uwagę na to, że aparat propagandowy Federacji Rosyjskiej ewidentnie stoi za działaniami w kilku obszarach. - Wciąż utrzymywane są działania, które mają poróżnić Polaków i Ukraińców, zarówno na szczeblu państwowym, jak i społecznym - podkreślił. 

- Mamy także wciąż do czynienia z próbami zastraszania polskiego społeczeństwa: abyśmy uważali, że angażowanie się na rzecz Ukrainy może doprowadzić do jakiejś wielkiej zemsty ze strony Rosji - zaznaczył Stanisław Żaryn. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
05:58 PR24 2023_06_02-11-39-56.mp3 Stanisław Żaryn o rosyjskiej propagandzie i dezinformacji (Temat dnia/Gość PR24) 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Stanisław Żaryn
Data emisji: 2.06.2023
Godzina emisji: 11.42

bartos

Zobacz także

Zobacz także