more_horiz
Wiadomości

Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze. Domy zalane po dachy, sytuacja jest dramatyczna

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2023 10:13
Po wysadzeniu przez Rosjan Zapory Kachowskiej w dolnym biegu Dniepru blisko 2 tys. gospodarstw na prawym jego brzegu zostało ewakuowanych - informuje chersońska Obowodowa Administracja Cywilna. Woda na Dnieprze poniżej Nowej Kachowki wciąż się podnosi.
Ukraińcy ewakuowali ok. 17 tys. mieszkańców z zalanych terenów
Ukraińcy ewakuowali ok. 17 tys. mieszkańców z zalanych terenówFoto: EPA/IVAN ANTYPENKO

- W ciągu nocy nie odnotowano żadnych zdarzeń nadzwyczajnych. Intensywność powodzi maleje. Jednak ze względu na znaczną awarię zapory woda nadal będzie napływać. Według naszych prognoz poziom wody wzrośnie o kolejny metr w ciągu najbliższych 20 godzin - poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych szef administracji Ołeksandr Produkin.

Zatopionych ma być, według jego słów, 1852 domy.

Wody wciąż przybywa

W nocy woda podnosiła się m.in. w Chersoniu. Tam, jak donoszą miejscowe media, w najniżej położonych dzielnicach poziom wody wzrastał o kilka - kilkanaście centymetrów co godzinę. Ukraińscy ratownicy ewakuują mieszkańców z zatapianych miejscowości na lewym brzegu Dniepru.

Zła sytuacja, jeśli chodzi o ewakuację, panuje na okupowanym przez Rosjan prawym brzegu, zwłaszcza w ponad 20 tysięcznym mieście Oleszki. Niektóre budynki zalało tam do poziomu dachów.

Według szacunków najwyższy poziom wody spodziewany jest dzisiaj.

Katastrofa ekologiczna

Wysadzenie tamy spowodowało uwolnienie ogromnych mas wody. Ukraińskie władze mówią o zagrożeniu katastrofą ekologiczną.

- Skutki powodzi będą odczuwalne jeszcze przez długi czas, dotkną również Morza Czarnego - ocenia ukraiński ekolog Władysław Balinski.

Jak zaznacza, tysiące ton wymytych gruntów trafi do morza, a skala katastrofy może być porażająca.

Pływające miny

Jednocześnie z powodu gwałtownego obniżenia poziomu wody w Zbiorniku Kachowskim niektórych miastach nastąpiły problemy z dostawami wody.

Ukraińskie władze alarmują też, że woda zalewa pola minowe na lewym, ale też prawym brzegu Dniepru. Dochodzi do eksplozji. Miny niesione są też z nurtem rzeki.

Zbiornik Kachowski to wielki zbiornik zaporowy w dolnym biegu Dniepru, napełniony po wybudowaniu Kachowskiej Elektrowni Wodnej, jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jego wodami między innymi jest chłodzona największa elektrownia atomowa w Europie - Zaporoska.

Czytaj także:


(PAP) (PAP)

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także