more_horiz
Wiadomości

Bestialstwo Rosjan. Ukraińcy ewakuują mieszkańców dotkniętych powodzią, a agresor ostrzeliwuje miasto

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 14:53
- Rosjanie ostrzeliwują Chersoń - poinformował w czwartek szef administracji tego obwodu Ołeksandr Prokudin. W mieście dotkniętym powodzią po zniszczeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze przebywał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Ewakuacja mieszkańców miasta z zalanych terenów w Chersoniu
Ewakuacja mieszkańców miasta z zalanych terenów w Chersoniu Foto: PAP/Alena Solomonova

Ołeksandr Prokudin przekazał w komunikacie w serwisie Telegram, że celem ostrzału jest centrum miasta i tereny przybrzeżne. Wcześniej w czwartek Wołodymyr Zełenski przeprowadził w Chersoniu naradę dotyczącą likwidacji następstw katastrofy oraz ewakuacji ludności z podtopionych terenów.

Wysadzenie zapory na Dnieprze

O ostrzałach Chersonia podczas trwającej ewakuacji mieszkańców uciekających przed powodzią władze ukraińskie informowały również w środę.

We wtorek władze Ukrainy powiadomiły, że Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Poziom wody w zbiorniku szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

Zalanych zostało 30 miejscowości w obwodzie chersońskim; 20 spośród nich znajduje się na zachodnim brzegu rzeki, kontrolowanym przez władze w Kijowie, a reszta na terenach okupowanych - przekazał w środę ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.

Powódź po obu stronach Dniepru objęła 600 kilometrów kwadratowych, poinformował gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin. Zalane są obszary zarówno po stronie ukraińskiej, jak i po tej kontrolowanej przez wojska rosyjskie.

Czytaj także:

PAP/bartos

Zobacz także

Zobacz także