more_horiz
Wiadomości

Tragiczne konsekwencje wysadzenia tamy na Dnieprze. Ukraina może stracić kilka milionów ton plonów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 16:02
Ministerstwo rolnictwa w Kijowie poinformowało, że Ukraina może stracić kilka milionów ton plonów w wyniku powodzi wywołanej zniszczeniem przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce.
Ukraina może stracić kilka milionów ton plonów w wyniku powodzi
Ukraina może stracić kilka milionów ton plonów w wyniku powodziFoto: PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

Jak powiedział wiceminister rolnictwa Taras Wysocki, na obszarach, które ucierpiały w wyniku zniszczenia tamy, istniały dwa rodzaje upraw: roślin dyniowatych i warzyw oraz roślin oleistych i zbóż. - Bez źródeł nawodnienia nie można mówić o hodowli produkcji warzywnej - podkreślił wiceminister.

Straty plonów

Na prawym (zachodnim), kontrolowanym przez Ukrainę brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim stracono 100 tys. ton plonów. Na lewym trudno jest oszacować straty, ale przechowywano tam kilkaset tysięcy ton zbiorów - mówił Wysocki. W obwodzie chersońskim lewy brzeg Dniepru jest pod okupacją rosyjską.

Wiceminister dodał, że potrzebna będzie nowa ocena stanu zatopionych obecnie gruntów rolnych. W większości wypadków trzeba będzie zastosować specjalne metody ich rewitalizacji - ocenił.

Wcześniej, we wtorek, resort rolnictwa informował, że przed inwazją rosyjską systemy irygacyjne nawadniały na południu Ukrainy 584 tysiące hektarów pól, z których rolnicy zebrali około 4 milionów ton zbóż i nasion roślin oleistych. Zniszczenie tamy spowodowało, że 94 procent systemów irygacyjnych w obwodzie chersońskim i 74 proc. w zaporoskim nie będzie w stanie przepompowywać wystarczającej ilości wody.

W ubiegłym tygodniu szef resortu rolnictwa Mykoła Solski zakładał, że w tym roku Ukraina może zebrać 18 milionów ton zbóż ozimych (w produkcji dominuje pszenica ozima).

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także