more_horiz
Wiadomości

Wysadzenie tamy na Dnieprze. Spadł poziom wody w Zbiorniku Kachowskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2023 09:58
Poziom wody w Zbiorniku Kachowskim w rejonie Nikopola na Ukrainie wyniósł 13,05 m według stanu na godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 7 rano w Polsce) w czwartek. Oznacza to, że spadł o blisko metr w ciągu doby. Woda wciąż się obniża - podały władze ukraińskie.
Trwa ewakuacja mieszkańców z zalanych terenów
Trwa ewakuacja mieszkańców z zalanych terenówFoto: PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

Z komunikatu państwowego koncernu Ukrhidroenerho wynika, że elementy zapory na Dnieprze, w Nowej Kachowce, nadal ulegają destrukcji.

Ukrhidroenerho, który jest operatorem ukraińskich elektrowni wodnych, zapewnił, że trwają prace nad "możliwymi scenariuszami zmniejszania negatywnych skutków" zniszczenia zapory. Chodzi m.in. o kumulowanie wód w zbiornikach na Dnieprze powyżej zniszczonej tamy, tak aby zmniejszyć powodzie na południu Ukrainy, w obwodzie chersońskim.

Trwa ewakuacja

Szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował, że rankiem w czwartek poziom podtopień sięga średnio 5,6 metra. Urzędnik przekazał, że pod wodą znalazło się 600 km2 obwodu chersońskiego i trwa ewakuacja. 32 proc. zatopionych obszarów leży na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, 68 proc. na lewym (wschodnim), na terenach okupowanych przez Rosję.

We wtorek władze Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Poziom wody w zbiorniku szybko opada, trwa ewakuacja zagrożonych zalaniem terenów położonych poniżej tamy.

>>>INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ<<<

Zalanych zostało 30 miejscowości w obwodzie chersońskim; 20 spośród nich znajduje się na zachodnim brzegu rzeki, kontrolowanym przez władze w Kijowie, a reszta na terenach okupowanych - przekazał w środę ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. 

Czytaj więcej:

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także