Okupowany przez Rosjan Krym odcięty od dostaw wody? "Taka sytuacja potrwa co najmniej rok"
Ihor Syrota, szef koncernu Ukrhidroenerho, operatora ukraińskich elektrowni wodnych, przekazał we wtorek, że w konsekwencji wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce i obniżenia się poziomu wody w Zbiorniku Kachowskim poniżej wartości minimalnej, dostawy wody na okupowany przez Rosję Krym zostały odcięte. Ocenił, że taka sytuacja potrwa co najmniej rok.
2023-06-13, 14:20
- Problemy z wodą będą występować również w ukraińskich obwodach dniepropietrowskim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim. Stanie się tak, ponieważ poziom wody w Zbiorniku Kachowskim spadł poniżej 12,7 metra, czyli wartości krytycznej, zapewniającej możliwość dostaw do regionów na południu kraju. Dlatego rozważamy różne alternatywne scenariusze, żeby zagwarantować cywilom dostęp do wody pitnej - oznajmił Syrota w rozmowie z portalem Krym.Realii, czyli krymską filią Radia Swoboda.
Szef Ukrhidroenerho kontynuował: - Obecnie jeszcze nie ma poważnych problemów. Zapasy wody w Krzywym Rogu wystarczą na półtora do dwóch miesięcy. Woda jest dowożona do Nikopola i miast, które ucierpiały na skutek powodzi. Premier [Ukrainy] wydał polecenie, by szybko zwiększyć zasobność ujęć wody w obwodach chersońskim, mikołajowskim i dniepropietrowskim. W pierwszej kolejności chodzi o zabezpieczenie szpitali, gdzie trzeba zapewnić ludziom wodę pitną - poinformował Ihor Syrota.
Ryzyko epidemiologiczne
Władze Ukrainy powiadomiły 6 czerwca, że Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Woda zalała kilkadziesiąt okolicznych osad.
Już kilka godzin po wysadzeniu tamy samozwańcze władze Krymu rozpoczęły racjonowanie wody pitnej dla mieszkańców. Sytuacja może się pogorszyć, ponieważ prawdopodobnie dojdzie do odcięcia dostaw wody Kanałem Północnokrymskim. Na razie te dostawy jeszcze funkcjonują, ale woda w kanale zawiera nieczystości, w tym ścieki z gospodarstw domowych. Wiąże się to z ryzykiem epidemii groźnych chorób - alarmował 6 czerwca Eskender Barijew, przedstawiciel lojalnego wobec Ukrainy Medżlisu (samorządu) Tatarów krymskich.
REKLAMA
Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Władze w Kijowie i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.
- Ukraiński pułkownik: walki trwają na kilku odcinkach jednocześnie. To dopiero początek kontrofensywy
- "Celem ataków będzie Most Krymski". Analityk o kolejnym etapie ukraińskiej kontrofensywy
- Iran wspiera militarnie Kreml. Pomoże Rosjanom uruchomić własną produkcję dronów
PAP/łl
REKLAMA