"Elity były spragnione zażyłych relacji z Kremlem". W Berlinie dyskusja wokół książki o siatce rosyjskich wpływów

W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego dyskutowano o książce dwóch niemieckich dziennikarzy, którzy zbadali rosyjskie wpływy w obozie socjaldemokratów. Autorzy wskazali, że to wciąż mało opisany temat, mimo że fatalne w skutkach koneksje z Moskwą przetrwały praktycznie do dziś.

2023-06-20, 10:44

"Elity były spragnione zażyłych relacji z Kremlem". W Berlinie dyskusja wokół książki o siatce rosyjskich wpływów
Berlin: dyskusja wokół książki o siatce rosyjskich wpływów w Niemczech. Foto: PAP/Michael Kappeler

Autorzy książki "Die Moskau-Connection" przypomnieli, że za rządów Gerharda Schrödera powstała siatka powiązań, oplatających niemiecką gospodarkę i ośrodki polityczne nad Sprewą. Dodali, że to powszechnie znane fakty, lecz do snucia spekulacji zachęca to, co wydarzyło się już po odejściu kanclerza z polityki.

"Elity były spragnione zażyłych relacji z Kremlem"

- Zasługą Schrödera, z jego punktu widzenia, było namaszczenie partyjnych następców, którzy kontynuowali jego politykę w kolejnych odsłonach Wielkiej Koalicji. Współpraca Angeli Merkel z szefem MSZ Frankiem-Walterem Steinmeierem i jej wicekanclerzem Sigmarem Gabrielem unaoczniła, jak bardzo elity były wtedy spragnione zażyłych relacji z Kremlem. W książce opisujemy jej rezultaty - powiedział Markus Wehner.

Publicyści "Frankfurter Allgemeine Zeitung" dodali, że Niemcy zbyt długo "wypuszczali się na ryzykowne wody", ignorując ostrzeżenia wschodnich sąsiadów. "To, co w świetle dziennikarskiego śledztwa wydaje się oczywiste, tylko w ograniczonym stopniu przenika do mediów, mimo że ma i będzie miało wpływ na sytuację ekonomiczną wielu niemieckich obywateli" - zaznaczył Reinhard Bingener.

Czytaj też:

dn/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej