"Nadszedł czas, by pomóc im znaleźć bezpieczne miejsce". Były sekretarz NATO o członkostwie Ukrainy w Sojuszu
Były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że na lipcowym szczycie Ukraina powinna trafić na drogę do członkostwa w Sojuszu. Jego zdaniem nadszedł czas, by pomóc Ukrainie znaleźć bezpieczne miejsce, tak jak to się stało w przypadku Finlandii i Szwecji.
2023-06-22, 16:54
Sekretarz generalny NATO w latach 2009-2014 zabrał głos na Kongresie 590 w Warszawie. Przypomniał, że w 2008 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa Sojuszu zgodziły się na przyszłe członkostwo Gruzji i Ukrainy. Stwierdził, że wtedy oba kraje trafiły do poczekalni.
- Szczyt NATO w Wilnie w przyszłym miesiącu powinien przesunąć Ukrainę z poczekalni na drogę do członkostwa. Osobiście byłbym za zaproszeniem Ukrainy do struktur Sojuszu - oświadczył. Zaznaczył jednocześnie, że byłby to pierwszy przypadek zaproszenia do NATO kraju, w którym trwa wojna. - I oczywiście wymagałoby to bardzo rozważnego rozpatrzenia - podkreślił.
Ostrzeżenia przed Rosją
Anders Fogh Rasmussen powiedział, że przez dziesięciolecia Polska i państwa bałtyckie ostrzegały przed zagrożeniem ze strony Putina. - Kilka lat temu, przeglądając stare notatki, natrafiłem na uwagi świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2008 roku na szczycie NATO w Bukareszcie ostrzegał liderów, że Putin zaatakuje Gruzję, a potem Ukrainę, kraje bałtyckie i ostatecznie też Polskę. Chciałbym, by wtedy jego uwagi były potraktowane poważniej - stwierdził.
Podczas drugiego - ostatniego - dnia Kongresu 590 zaplanowano dyskusje między innymi o cyfryzacji gospodarki, polityce klimatycznej Unii Europejskiej i Trójmorzu.
REKLAMA
Nazwa wydarzenia - Kongres 590 - nawiązuje do prefiksu kodu kreskowego, którym w większości przypadków oznaczone są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez przedsiębiorstwa zarejestrowane w Polsce.
Patronami Kongresu 590 są Polskie Radio i Polskie Radio 24.
Posłuchaj
- Będą dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy? Zapowiedź szefa NATO
- Minimum 2 proc. PKB na obronność. Szef NATO stawia sprawę jasno: wszyscy powinni się do tego zobowiązać
Marcin Przydacz w Programie 1 Polskiego Radia
REKLAMA
dz/IAR
REKLAMA