Kolejne zwycięstwo AfD na szczeblu samorządowym. Staje się drugą siłą polityczną w kraju

Po raz pierwszy w historii Alternatywy dla Niemiec jeden z jej polityków został wybrany na burmistrza miasta. Partia AfD rośnie w siłę głównie we wschodnich krajach związkowych. Tym razem odniosła sukces wyborczy w Saksonii-Anhalt. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Osiński. 

2023-07-03, 09:47

Kolejne zwycięstwo AfD na szczeblu samorządowym. Staje się drugą siłą polityczną w kraju
Uczniowie z Saksonii wycięli koledze włosy w kształt swastyki, inni rysują ją na szkolnych meblach. Foto: Artur Bogacki/Shutterstock

Popierany przez wielu neonazistów Hannes Loth zwyciężył w drugiej turze wyborów na burmistrza miasteczka Raguhn-Jessnitz. To już drugie zwycięstwo dla AfD na szczeblu samorządowym w ciągu zaledwie siedmiu dni. Tydzień temu jej kandydat Robert Sesselberg wygrał wybory na urząd starosty turyngskiego powiatu Sonneberg, zostawiając w tyle swojego rywala z CDU.

"Partia wiecznego protestu"

Sondaże wskazują, że AfD stała się drugą siłą polityczną w kraju. "To partia wiecznego protestu. Jej politycy wznoszą buńczuczne hasła przeciwko polityce Zielonych, a po cichu obsługują emocje neonazistów i prorosyjskich wyborców. To niebezpieczna papka, zalepiająca im oczy i uszy" - napisał tygodnik "Focus".

- AfD gra na emocjach i uderza w nuty, które dla wielu wyborców są ważne. To jednak bardzo ryzykowna polityka. Wpycha Niemcy w polaryzację, którą znamy z USA - powiedział gazetom grupy Funke premier Saksonii, Michael Kretschmer. Wiceszef CDU nie ukrywa, że sam chciałby zdobyć serca elektoratu AfD. Powtórnie przyznał, że "droga do rosyjskiego gazu powinna zostać otwarta".

Posłuchaj

Niemcy: polityk AfD burmistrzem miasta Raguhn-Jessnitz. Relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Reparacje wojenne. Arkadiusz Mularczyk: Niemcy używają swoich zasobów, żeby dyskredytować Polskę

IAR/Wojciech Osiński/Berlin/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej