Rosjanie zablokowani w Bachmucie. "Nie mogą się przemieszczać ani wycofać z miasta"
W ocenie ukraińskiej wiceminister obrony Hanny Malar siłom zbrojnym Ukrainy udało się zablokować rosyjskie wojska w Bachmucie. Wiceszefowa resortu stwierdziła, że żołnierze agresora porzucają swoje pozycje w tym regionie.
2023-07-05, 23:05
Siły rosyjskie są zablokowane w Bachmucie, nie mogą ani przemieszczać się, ani wycofać z miasta - poinformowała w środę ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar. Dodała, że na niektórych odcinkach frontu na wschodzie całe rosyjskie pododdziały zaczęły opuszczać swoje pozycje.
Jednocześnie rosyjska armia wykorzystuje oddziały zaporowe. - Bronią wycelowaną w plecy swoich próbuje zagwarantować stabilność wojska - powiedziała w telewizji przedstawicielka ministerstwa.
Malar przekazała, że obecnie najbardziej zacięte walki toczą się na kierunku bachmuckim i łymańskim.
Najkrwawsza bitwa tej wojny
Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Rosji przeciwko Ukrainie, trwające od sierpnia 2022 roku. 20 maja 2023 roku szef rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że jego jednostki zdobyły Bachmut. W kolejnych dniach władze cywilne i wojskowe w Kijowie zapewniały, że oddziały ukraińskie wciąż znajdują się na południowo-zachodnich obrzeżach miasta.
REKLAMA
W drugiej połowie czerwca strona ukraińska regularnie informowała o sukcesach lokalnych operacji kontrofensywnych pod Bachmutem, prowadzonych głównie na terenach położonych na północny i południowy zachód od miasta. Podkreślano, że celem tych działań jest m.in. opanowanie wzgórz, z których możliwe będzie ostrzeliwanie rosyjskich sił znajdujących się w zniszczonej miejscowości.
21 maja prezydent USA Joe Biden, uczestniczący w szczycie G7 w Hiroszimie, oznajmił, że siły rosyjskie straciły w Bachmucie około 100 tys. żołnierzy.
- Prezydent Duda: Ukraina nie potrzebuje żadnej drogi wstępnej, by przystąpić do NATO
- 11. pakiet sankcji przeciw Rosji. Istotna kwestia transportu
PAP/łs
REKLAMA
REKLAMA