Fala upałów na Węgrzech. IMGW: najcieplejszy rok w historii pomiarów
W przyszłym tygodniu na Węgrzech będą najgorętsze w tym roku dni, z temperaturami dochodzącymi do 38 stopni Celsjusza. Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski podkreślił, że istnieją prognozy amerykańskich klimatologów, którzy wskazują, że 2023 rok globalnie będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. - Jeżeli chodzi o Polskę, to nie ma prognoz, które wskazywałyby, że będzie to najcieplejszy rok w naszym kraju - powiedział Wlijewski
2023-07-06, 10:15
Upały i susza
W ubiegłym roku Węgry doświadczyły okresu suszy, który negatywnie wpłynął na krajowe uprawy. Na początku sierpnia 2022 roku Krajowa Dyrekcja Generalna ds. Wód poinformowała, że Węgry doświadczyły najsuchszego półrocza od ponad 100 lat.
Poziom wód w Dunaju spadł do tego stopnia, że media kilkakrotnie informowały o odsłonięciu wraków statków, zatopionych podczas II wojny światowej.
Rząd w Budapeszcie zapowiedział, że w związku z zeszłorocznymi suszami, a także trudną sytuacją gospodarczą, pokryje koszty nawadniania pól w tym roku
Najcieplejszy rok
Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski podkreślił, że istnieją prognozy amerykańskich klimatologów, którzy wskazują, że 2023 rok globalnie będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów.
REKLAMA
- Jest to spowodowane przez wiele przyczyn, m.in. ocieplający się klimat, coraz większą koncentrację gazów cieplarnianych w atmosferze. Niektórzy uważają, że wpływ na to mogą mieć też wybuchy niektórych wulkanów, które były notowane w 2022 roku - powiedział Walijewski.
Zjawisko "El Nino"
Zwrócił też uwagę na zjawisko pogodowe i oceaniczne El Nino, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku.
- Cieplejsza woda wypływa na powierzchnię Pacyfiku powodując, że globalnie ta temperatura będzie wyższa - wyjaśnił rzecznik IMGW.
Podkreślił, że jeżeli chodzi o Polskę, to nie ma prognoz, które wskazywałyby, że będzie to najcieplejszy rok w naszym kraju. Klimatolodzy podkreślają jednak, że będzie to kolejny, ekstremalnie ciepły rok, a przynajmniej lato.
REKLAMA
- Jak najbardziej na termometrach będą się pojawiały wartości powyżej 30 stopni Celsjusza i ogólnie średnia temperatura dla okresu letniego w kraju ma być powyżej normy, a w ciągu najbliższych 10 lat wartość 40-stopniowa na termometrach najprawdopodobniej pojawi się w Polsce - stwierdził Walijewski.
Zaznaczył, że jeżeli chodzi o pogodę na najbliższe dni, to tylko w czwartek czeka nas chwila oddechu od upałów, bo do Polski napłynie chłodniejszy front, ale od piątku ponownie z zachodu zacznie napływać cieplejsze powietrze, będzie pogoda wyżowa, słaby wiatr i dużo słońca.
Upalny weekend w Polsce
- W piątek na termometrach zobaczymy 27-28 stopni Celsjusza w Polsce zachodniej i południowo-zachodniej, w centrum około 26 stopni, a na wschodzie 24-25 st. Nieco chłodniej będzie w obszarach górskich i nad morzem, bo 22-23 stopnie - zaznaczył rzecznik IMGW.
Dodał, że w weekend też szykują się upały. W sobotę na krańcach zachodnich Polski termometry pokażą 30 stopni Celsjusza. Natomiast w niedzielę to ciepło wleje się do pozostałej części kraju i termometry mogą pokazać nawet 33 stopnie.
REKLAMA
W poniedziałek również będzie gorąco - w wielu miejscach kraju będzie 30 stopni. We wtorek natomiast należy się spodziewać kolejnego chłodniejszego frontu. Pojawią się gwałtowne burze.
- Będą wydawane ostrzeżenia przed upałem i będziemy musieli pamiętać o różnych zaleceniach. Przede wszystkim pić dużo wody i chłodzić się w klimatyzowanych miejscach - powiedział Walijewski.
Czytaj również:
- Żar znad Sahary zbliża się do Europy. Meteorolodzy ostrzegają: będzie ekstremalnie gorąco
- Burze, bomby wodne, trąby powietrzne. Plaga anomalii pogodowych we Włoszech
PAP/mm
REKLAMA