Drugi dzień szczytu NATO w Wilnie. Rozmowy o Ukrainie i akcesji do Sojuszu z udziałem Zełenskiego

W Wilnie dziś drugi dzień szczytu NATO. Wczoraj politycy rozmawiali o wzmocnieniu bezpieczeństwa państw Sojuszu. 

2023-07-12, 05:49

Drugi dzień szczytu NATO w Wilnie. Rozmowy o Ukrainie i akcesji do Sojuszu z udziałem Zełenskiego
Dziś więcej uwagi będzie skierowane na kwestie ukraińskie. Foto: PAP/EPA/FILIP SINGER

Dziś więcej uwagi będzie skierowane na kwestie ukraińskie.

Zełenski na szczycie

Na szczycie odbędzie się konferencja szefa Sojuszu Jensa Stoltenberga oraz prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego. Wczoraj ukraiński przywódca skrytykował na Twitterze brak zdecydowania krajów NATO co do nadania Ukrainie jasnej perspektywy członkostwa.

Według niego formuła zaproszenia, która ma być przedstawiona jego krajowi podczas szczytu w Wilnie, pokazuje, że NATO nie jest gotowe na przyjęcie Ukrainy w swoje szeregi. W litewskiej stolicy Wołodymyr Zełenski wziął udział w koncercie, podczas którego powiedział, że jechał z wiarą w podjęte tu decyzje.

- Chciałbym, żeby ta wiara stała się pewnością w decyzjach, na jakie zasługujemy wszyscy i jakich oczekuje każdy nasz żołnierz i każdy obywatel. NATO da Ukrainie bezpieczeństwo, Ukraina uczyni NATO silniejszym - powiedział Wołodymyr Zełenski. W końcowej deklaracji szczytu w Wilnie znajdzie się zapis, że Sojusz zaprosi Ukrainę, "gdy pozwolą na to warunki".

REKLAMA

NATO-Ukraina

Dziś odbędzie się też spotkanie Rady NATO-Ukraina na szczeblu głów państw. W spotkaniu weźmie udział Wołodymyr Zełenski. Również dziś mają odbyć się rozmowy przedstawicieli Rady Północnoatlantyckiej z partnerami z rejonu Indo-Pacyfiku i Unii Europejskiej. Polskę podczas szczytu w Wilnie reprezentuje prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Posłuchaj

Wilno: drugi dzień szczytu NATO (IAR/Kamil Zalewski) 0:44
+
Dodaj do playlisty

Wczoraj przywódcy Sojuszu zdecydowali między innymi o tym, że w najbliższym czasie powstaną trzy szczegółowe plany działań: jeden dla północy kontynentu, drugi dla południa, a trzeci dla krajów wschodniej flanki, w tym dla Polski.

Zobacz także:

iar/Kamil Zalewski/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej