Zakaz importu ukraińskich zbóż przedłużony do końca roku? Dziś w Brukseli posiedzenie unijnej rady
W Brukseli odbędzie się posiedzenie unijnej rady do spraw rolnictwa i rybołówstwa. Jednym z punktów obrad ministrów będzie apel o przedłużenie do końca roku zakazu importu ukraińskich zbóż do pięciu państw Europy Środkowej, w tym Polski. Wniosek w tej sprawie referować będzie szef polskiego resortu, Robert Telus.
2023-07-25, 05:27
Według obowiązującej decyzji Komisji Europejskiej zakaz ma przestać obowiązywać po 15 września. Dotyczy on sprowadzania pszenicy, kukurydzy, nasion słonecznika oraz rzepaku. Tych artykułów nie można wwozić do Polski, na Słowację, do Bułgarii, Rumunii i na Węgry.
Minister Robert Telus podkreślił, że we wniosku znajdzie się też apel o wsparcie przez Brukselę rozbudowy sieci transportowych ułatwiających tranzyt ukraińskich towarów w głąb Europy. Jak wskazywał polski minister, pozwoliłoby to odciążyć niepewny politycznie szlak czarnomorski.
- Nie chodzi tu tylko o przedłużenie do końca roku. Chodzi o zbudowanie przepisów oraz takiego wsparcia, które pozwoli wywozić ukraińskie towary do Europy i poza Europę. Przekonujemy ich, że to nie jest przeciw komukolwiek - Ukrainie, Europie. To jest dla - przede wszystkim dla naszych rolników z krajów tej piątki. Również to jest dla Ukrainy, bo chcemy, aby tranzyt był jak najlepszy. Żeby te produkty jechały - wyjaśniał polityk.
Zakaz importu
W poprzednim sezonie do Polski dotarło około trzech i pół miliona ton zbóż z Ukrainy, przede wszystkim kukurydzy i pszenicy. Od stycznia do maja tego roku - 2,6 miliona ton.
REKLAMA
Krajowe zbiory z poprzednich zbóż udało się zbywać na rynku po uruchomieniu systemu dopłat do sprzedaży, który obowiązywał do 15 lipca. Równolegle, od połowy kwietnia zaczął obowiązywać zakaz wwozu ukraińskich zbóż do Polski.
Aktualne ceny skupu są niższe o 30-40 procent w stosunku do stawek oferowanych w analogicznym okresie poprzedniego roku. Według informacji Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w połowie miesiąca za pszenicę konsumpcyjną płacono 996 złotych za tonę, za kukurydzę paszową - 989 złotych a za rzepak - 1954 złote.
Posłuchaj
***
Poza wnioskiem grupy 5 państw Europy Środkowej, ministrowie omówią m.in. politykę dotyczącą stosowania pestycydów czy upraw modyfikowanych genetycznie. Będzie to pierwsze posiedzenie rady w okresie hiszpańskiej prezydencji w UE.
Obrady rozpoczną się o 10:00.
REKLAMA
Czytaj więcej:
- Zbigniew Rau po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ: Rosja sięgnęła po żywność jako broń
- 27 krajów UE potępiło Rosję za wycofanie się z umowy zbożowej
iar/as
REKLAMA