more_horiz
Wiadomości

Brak informacji od Andrzeja Poczobuta. W kolonii karnej jest poddawany represjom, są obawy o jego zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 16:00
Od 6 lipca nie docierają listy od Andrzeja Poczobuta, działacza Związku Polaków na Białorusi, uwięzionego w kolonii karnej w Nowopołocku. Są doniesienia, że niemal od razu przybyciu do kolonii został poddany represjom i pozbawiony możliwości otrzymywania paczek oraz widzeń. We wtorek okazało się, że znajduje się w areszcie karnym (SZIZO), gdzie trafił już zapewne kolejny raz, drugi albo trzeci. Są obawy o jego stan zdrowia - potrzebuje bowiem dostępu do lekarstw.
Zdjęcie: akcja solidarnościowa w Białymstoku
Zdjęcie: akcja solidarnościowa w BiałymstokuFoto: PAP/Artur Reszko

Miesiąc temu skazany na osiem lat więzienia Andrzej Poczobut trafił do kolonii karnej w Nowopołocku. Niemal od razu, już podczas odbywania kwarantanny, został mu nadany mu status osoby naruszającej umyślnie regulacje więzienne, co skutkuje tym, że pozbawiono go możliwości widzeń i otrzymywania paczek.

Wiadomo także, że władze więzienia w Nowopołocku nie dopuszczają do niego prawnika.

Rodzina obawia się, że sprawy będą przybierać tylko cięższy obrót.

Kolonia karna w Nowopołocku ma złą sławę. Śledczy podczas procesu Andrzeja Poczobuta grozili mu, że trafi do tego zakładu więziennego.

Wyrok dla dziennikarza i działacza

Andrzej Poczobut został oskarżony z art. 361 Kodeksu karnego – "Wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego Republiki Białoruś”, a także z art. 130 kk - Podżeganie do wrogości rasowej, narodowej, religijnej lub innej społecznej". Niejawny proces w sądzie okręgowymw Grodnie prowadził sędzia Dmitrij Bubieńczyk. 

Czytaj także:

26 maja białoruski Sąd Najwyższy (sędzia Ihar Lubawicki) podtrzymał wobec Andrzeja Poczobuta wyrok ośmiu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Białoruski reżim oskarżył i skazał Poczobuta za to, że miał "wzywać do sankcji i innych działań na szkodę Białorusi" za pośrednictwem publikacji w mediach i internecie, a także popełnić "celowe działania, mające na celu wzniecanie wrogości i nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym".

Polskie władze, społeczność międzynarodowa i obrońcy praw człowieka podkreślają, że te zarzuty są w pełni bezpodstawne, sprawa ma charakter polityczny.

PolskieRadio24.pl/agkm

***

Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna podaje nowy adres, na który można kierować korespodencję do Andrzeja Poczobuta.

Андрэйу Станіслававічу Пачобуту

ПК № 1, 211440, Наваполацк, Тэхнічная, 8,

Беларусь


Zobacz także

Zobacz także