Ukraina otrzyma 30 leopardów od niemieckiej firmy zbrojeniowej Rheinmetall

2023-08-09, 06:53

Ukraina otrzyma 30 leopardów od niemieckiej firmy zbrojeniowej Rheinmetall
Ukraina otrzyma 30 Leopardów od niemieckiej firmy zbrojeniowej Rheinmetall. Foto: Filmbildfabrik / Shutterstock

Dziennik "Handelsblatt" poinformował, że Ukraina otrzyma około 30 czołgów Leopard 1, zakupionych przez niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall od belgijskiej firmy OIP Land Systems.

"Rheinmetall zakupił 50 czołgów Leopard 1 od belgijskiej firmy OIP Land Systems, po czym zostaną one wyremontowane w fabrykach koncernu w Duesseldorfie. Docelowo około 30 czołgów zostanie dostarczonych na Ukrainę" - napisał "Handelsblatt".

Ukraińska prasa przypomina, że kilka lat temu Belgia całkowicie wycofała ze służby 50 czołgów Leopard 1. Rząd belgijski sprzedał je firmie OIP Land Systems po 15 tys. euro za sztukę, czyli po cenie starego żelaza.

Satelitarne terminale internetowe

Z kolei portal Ukraińska Prawda - powołując się na dziennik "Dagens Nyheter" - podał, że szwedzka firma Satcube wyśle na Ukrainę własnej produkcji satelitarne terminale internetowe, z których można będzie korzystać na terytoriach, gdzie nie działają sieci komórkowe i naziemne.

W pierwszym etapie Satcube planuje wysłać na Ukrainę około 100 przenośnych terminali internetowych. Ukraińska Prawda przypomina, że Kijów zwrócił uwagę na Satcube po tym, jak kilka organizacji humanitarnych i dziennikarzy wykorzystało sprzęt szwedzkiej firmy do pracy na Ukrainie.

Szerokie zastosowanie

Dla Satcube to największe zamówienie od rozpoczęcia produkcji terminala w 2017 roku. Dyrektor generalny Jakob Kallmer powiedział, że nie wie, czy sprzęt jego firmy będzie używany przez wojsko, ale temu nie zaprzeczył. - Może to być wszystko, od łączenia się ze szpitalami polowymi po utrzymywanie łączności w terenie - stwierdził.

Przenośny terminal internetowy Satcube waży około osiem kilogramów i może zapewniać szerokopasmowy dostęp za pośrednictwem satelitów geostacjonarnych z prędkością do 70 megabitów na sekundę.

Od początku rosyjskiej agresji firma Elona Muska Spacex dostarczyła Ukrainie ponad 40 tys. terminali podłączonych do sieci satelitarnej Starlink.

Czytaj także:

PAP/łl

Polecane

Wróć do strony głównej