Rekordowa kolejka ubiegających się o azyl na Wyspach. Brytyjski system nie nadąża rozpatrywać wniosków
6 milionów funtów kosztuje już Wielką Brytanię dzienne utrzymanie nielegalnych migrantów starających się o pozostanie na Wyspach. Brytyjczycy nie nadążają z rozpatrywaniem wniosków o azyl. Według opublikowanych dziś danych na decyzję czeka rekordowa liczba ponad 175 tys. azylantów. W porównaniu do zeszłego roku to wzrost o 44 proc.
2023-08-24, 15:05
O niewydolności systemu brytyjskiego eksperci alarmują od dawna. Opozycja mówi dziś o chaosie i niekompetencji rządzących, które narażają podatnika na straty.
Rosnące kolejki
Sama liczba wniosków o azyl wzrosła o 19 proc. w porównaniu do zeszłego roku, jest na najwyższym poziomie od dwóch dekad. Przez rok, od czerwca 2022 r. wniosek złożyło prawie 77 tysięcy ludzi.
Rząd od dawna skupia się na głównym szlaku migrantów. Chce zmniejszyć liczbę ludzi przebywających do Anglii przez kanał La Manche. Według dzisiejszych danych liczba ludzi, którzy wybrali tę drogę, wzrosła o ponad 1/4 i wyniosła prawie 44 tysiące. Jak jednak podkreśla brytyjskie MSW, liczbę tę zawyżają przybysze z zeszłego roku, bo od początku obecnego - na razie - widać zmniejszający się trend: liczba przybyszy jest o 10 proc. mniejsza w porównaniu do tej z analogicznego okresu w minionym roku.
"Musimy powstrzymać łodzie i zatrzymać niemożliwe do zaakceptowania liczby ludzi ryzykujących życie podczas niebezpiecznych i nielegalnych przepraw" - czytamy w oświadczeniu MSW.
REKLAMA
Zobacz również na TVP Info: W Niemczech nasila się kryzys migracyjny. Rekordowa liczba osób ubiega się o azyl
Ogromne koszty - 6 mln funtów dziennie
Gabinet premiera Sunaka przygotował prawo mające zniechęcić do podróży przez kanał. Większość przybywających tą drogą miałaby stracić prawo do składania wniosku o azyl. Wyjątki przewidziano np. dla dzieci i chorych. Ale eksperci spodziewają się przeszkód i rozpraw sądowych.
Część prawników uważa na przykład, że te rozwiązania są sprzeczne z zapisami konwencji ONZ o uchodźcach .
Około sześciu milionów funtów dziennie - tyle kosztuje utrzymanie ludzi czekających na decyzję. Rząd chce ich przenosić na łodzie zacumowane przy nabrzeżu. Tyle że szybko okazało się, że z pierwszej łodzi azylantów trzeba było ewakuować. Powód? Przypadki zakażenia legionellą.
REKLAMA
Zobacz również na i.pl: Funkcjonariusz POSG: nielegalni migranci są bardzo dużym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa
Kim są migranci?
Ministrowie wielokrotnie podkreślali, że wielu, albo i większość z tych ludzi to imigranci ekonomiczni. Ale wg. danych rządu w latach 2018-2023, gdy wnioskodawcy doczekali się wreszcie decyzji o przyznaniu statusu uchodźcy, większość (65 proc.) była pozytywna.
Wśród osób przeprawiających się przez kanał dominowali obywatele dwóch krajów: Albanii (26 proc.) i Afganistanu (21 proc.). Życiem ryzykowali także między innymi Syryjczycy i Irakijczycy.
Posłuchaj
REKLAMA
- "Liczba nielegalnych migrantów rośnie". "Bild" o pogłębiającym się kryzysie uchodźczym w Niemczech
- Polska, Czechy i Estonia przyjęły proporcjonalnie najwięcej uchodźców z Ukrainy. Raport Eurostatu
- Rzecznik ZUS: mamy obowiązek wstrzymać świadczenie dla uchodźcy z Ukrainy od razu po jego wyjeździe z Polski
IAR/kg
REKLAMA