more_horiz
Wiadomości

"Lampedusa ma dość". Na wyspie może powstać obóz dla imigrantów. Mieszkańcy protestują

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 11:56
Około stu mieszkańców Lampedusy z zastępcą burmistrza Attilio Lucią na czele zablokowało w sobotę rano główną ulicę Vittorio Emanuele. Protest wybuchł, kiedy wśród mieszkańców rozeszła się wieść, że na wyspie ma powstać miasto namiotowe dla imigrantów, a na promie, który wkrótce dopłynie do portu, znajdują się pojazdy i sprzęt wojskowy, w tym namioty - podała agencja Ansa.
Około stu mieszkańców Lampedusy protestuje przeciw budowie obozów namiotowych dla imigrantów
Około stu mieszkańców Lampedusy protestuje przeciw budowie obozów namiotowych dla imigrantówFoto: PAP/EPA/CIRO FUSCO

Projekt obozu namiotowego (miałby powstać na terenie dawnej bazy wojskowej Loran) dla imigrantów, jak poinformował wiceburmistrz, został przekazany przez rząd władzom miejskim. 

"Chcemy skończyć z tą sytuacją"

Attilio Lucia powiedział, że protest będzie kontynuowany bez przerwy, i że mieszkańcy będą czujni "dzień i noc, aby zapobiec budowie miasta namiotowego".

- Lampedusa ma dość, chcemy skończyć z tą sytuacją. Nie możemy przyjąć tych wszystkich ludzi. Rząd musi zacumować dwa statki w porcie dla ochrony wyspy. Burmistrz od dziewięciu miesięcy prosi i powtarza, że Lampedusę należy omijać - powiedział Lucia.

Posłuchaj
00:56 12553792_1.mp3 Włochy: nielegalni migranci będą zatrzymywani i wydalani. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także na TVP Info: Kryzys migracyjny. W Słowenii przepełnione ośrodki dla azylantów

Kryzysowa sytuacja na Lampedusie

Wczoraj na Lampedusę 15 statkami przybyło 527 migrantów. Na jednej z łodzi włoscy strażnicy graniczni znaleźli ciało noworodka, który przyszedł na świat w czasie podróży i zmarł zaraz po urodzeniu. Jego matka została przetransportowana karetką do szpitala. Pozostałym 40 pasażerom łodzi udzielono pomocy.

Od kilku dni na niewielkiej włoskiej wyspie panuje kryzys w związku z napływem kolejnych fali migrantów z Afryki Północnej. Na Lampedusie w ostatnich kilku dniach przypłynęło 7 tysięcy migrantów, więcej niż liczy populacja małej wyspy. Włoski rząd obwinia o kryzys Unię Europejską.

Zobacz także w niezależna.pl: Aktywistka wspierająca Tuska aresztowana. Ziobro: Kierowała grupą przestępczą przemycającą uchodźców

ms/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także