more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Tematem kwestie bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 00:36
W poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, omawiając z nim m.in. kwestię eksportu ukraińskiego zboża oraz rosyjską agresję na Ukrainie. O spotkaniu poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta.
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem o kwestiach bezpieczeństwa.
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem o kwestiach bezpieczeństwa.Foto: TT @prezydentpl

W Nowym Jorku Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem o "kwestiach bezpieczeństwa, w tym o transporcie ukraińskiego zboża" - napisała na portalu X Kancelaria Prezydenta.

Spotkania dwustronne

Było to jedno z dwóch poniedziałkowych spotkań dwustronnych Dudy, później spotka się także z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, z którym również poruszy temat odblokowania eksportu ukraińskiej żywności przez Morze Czarne. Zarówno Guterres, jak i Erdogan odegrali główne role w doprowadzeniu do Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, z której Rosja wycofała się w lipcu.

Jak mówił przed spotkaniem szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Marcin Przydacz, Polska opowiada się za naciskiem dyplomatycznym na Rosję, by odblokowała kanały transportu zboża przez Morze Czarne.

Czytaj także w PAP.pl: Rozmowa Duda-Zełenski w Nowym Jorku. Ujawniono tematy

- Polska uważa, że tutaj trzeba przede wszystkim naciskać na Rosję, tym samym zmniejszy się nacisk gospodarczy na granice wschodnie Unii Europejskiej. Punktem podstawowym powinna być aktywność na kierunku Moskwy - mówił minister.

Czytaj także:

Zobacz także: Marcin Przydacz w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także