more_horiz
Wiadomości

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film o Tadeuszu Kościuszce z nagrodą krytyków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 01:33
Film "Kos" z nagrodą krytyków i dziennikarzy akredytowanych na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Film Pawła Maślony to oryginalna opowieść o Tadeusza Kościuszce, który w 1794 roku wraca do Polski i planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów.
Film Kos z nagrodą krytyków i dziennikarzy na Festiwalu PFF w Gdyni
Film "Kos" z nagrodą krytyków i dziennikarzy na Festiwalu PFF w GdyniFoto: Shutterstock/Wojciech Wrzesien

Krytyk filmowy Łukasz Maciejewski wyjaśnił, że Paweł Maślona w niezwykle atrakcyjny sposób opowiedział o naszym bohaterze narodowym.

- Nie jest to film historyczny sensu stricto, ale jest to taka brawurowa opowieść o historii i o ważnej postaci polskiej historii. Do tego jest to film, który zadowoli kinofilów, ponieważ są w nim nawiązania do innych reżyserów, ale przede wszystkim, jest po prostu świetnie zrobiony, chwilami fenomenalnie zagranym przez aktorów różnych pokoleń. Jest to swego rodzaju opowieść trochę łotrzykowska, trochę płaszcza i szpady jak to dawniej nazywaliśmy - dodał.

Film "Kos" startuje w Konkursie Głównym gdyńskiego Festiwalu i z 15 innymi tytułami walczy o Nagrodę Główną Złote Lwy. Laureatów poznamy jutro wieczorem (sobota, godzina 19.00) na uroczystej w Teatrze Muzycznym.

Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych Festiwalu.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także