more_horiz
Wiadomości

Rosyjska artyleria i lotnictwo ostrzelały Chersoń. Co najmniej kilka osób rannych

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 23:34
- Sześć osób ucierpiało w wyniku ostrzałów i ataków bombowych przeprowadzonych w niedzielę przez armię rosyjską w Chersoniu - powiadomiły władze tego miasta na południu Ukrainy.
W Chersoniu sześć osób zostało rannych w wyniku ostrzałów
W Chersoniu sześć osób zostało rannych w wyniku ostrzałówFoto: STRINGER / Reuters / Forum

- Wiadomo już o sześciu osobach cywilnych, które ucierpiały wskutek ostrzałów ze strony wroga w Chersoniu - powiadomił szef władz miasta Roman Mroczko za pośrednictwem komunikatora Telegram.

W ciągu dnia Rosjanie ostrzeliwali miasto z artylerii. Później na Chersoń spadły dwie rosyjskie bomby lotnicze. Ołeksandr Prokudin, szef władz obwodu, powiadomił, że celem ataku bombowego były zakład przemysłowy oraz infrastruktura cywilna.

"Nie działa alarm przeciwlotniczy"

Tymczasem rzecznik administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Tołokonnikow poinformował w niedzielę, że w Chersoniu nie działa alarm przeciwlotniczy, ludzie zaś nie nadążają z ukrywaniem się w schronach. Jednocześnie zaznaczył, że rosyjskie wojska nasiliły ataki na region z artylerii, dronów, moździerzy i systemów rakietowych.

Tołokonnikow, którego zacytował portal Suspilne, powiedział, że w Chersoniu jest wystarczająco dużo schronów, w tym konstrukcji mobilnych ustawionych na ulicach. - Ale nie działa u nas alarm przeciwlotniczy. Pociski rosyjskie lecą bardzo szybko i ludzie mają bardzo mało czasu, nawet by skorzystać z tych ulicznych schronów - przyznał.

Wyjaśnił, że codziennie około 100 mieszkańców obwodu chersońskiego korzysta z możliwości ewakuacji do innych regionów.

Miasto przyfrontowe

Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod okupacją rosyjską. Chersoń jest faktycznie miastem przyfrontowym.

Zobacz również w tvp.info: Ukraińska kontrofensywa. Ważne przełamanie na froncie

Już kilka dni po wycofaniu się z Chersonia najeźdźcy zaczęli ostrzeliwać to miasto i jego okolice ze stanowisk artyleryjskich rozmieszczonych po drugiej stronie Dniepru. W wyniku tych działań wroga regularnie giną cywile.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Szef MON Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/IAR/łl

Zobacz także

Zobacz także