Brytyjski socjolog: większość elit politycznych straciła tożsamość narodową. To jest tragedią Europy
Na konferencji poświęconej ideologii multikulturalizmu brytyjski socjolog Frank Furedi przekonywał, że "tragedią Europy jest to, że większość jej elit politycznych straciła tożsamość narodową. Bez tego nie da się sobie poradzić z problemami stwarzanymi przez migrację".
2023-09-30, 09:20
- Kwestią, która logicznie i chronologicznie poprzedza multikulturalizm jest to, że na przeważających połaciach Europy, zwłaszcza w Niemczech, ale też w innych krajach, establishment polityczny stracił wszelki związek z tożsamością narodową. Szczypta poczucia przynależności narodowej pozostała jeszcze w takich dziedzinach jak sport - kibicują francuskiej albo niemieckiej drużynie piłkarskiej. Establishment ten odseparował się jednak od tradycyjnej kultury, która decyzje o tym, że Hiszpanie są Hiszpanami, Niemcy Niemcami, Anglicy Anglikami - mówił Furedi.
Oderwanie od tożsamości narodowej
- Skala tego odseparowania jest taka, że przedstawiciele politycznego establishmentu są gotowi przyjmować z otwartymi ramionami wszystko co obce i odrzucić postawy zakorzenione organicznie w społecznościach, z których się wywodzą. Podkreślam, warunkiem wstępnym narzucenia multikulturalizmu było przerwania tej organicznej więzi. Świadomości ciągłości kulturowej - dodał brytyjski socjolog.
- Gdy ktoś traci kontakt ze swoim pochodzeniem, to staje się niezdolny zarówno do obrony granic, jak i dostrzegania czegokolwiek problematycznego w napływie obcych ludzi, którzy nie chcą się dostosować. (...) Zadaniem Europy jest nadanie znaczenia tożsamościom narodowym, odbudowanie dumy z przynależności do konkretnego narodu w XXI w. Jest to pierwszy i konieczny warunek, aby móc sobie poradzić ze wszystkimi problemami, z którymi mamy teraz do czynienia - podkreślił profesor.
Czytaj także w i.pl: Udział w referendum jest obowiązkowy? Czy można odmówić przyjęcia karty do głosowania referendalnego?
REKLAMA
Frank Furedi jest brytyjskim socjologiem pochodzenia węgierskiego. Wyemigrował na Zachód wraz z rodzicami po Powstaniu 1956 roku. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Kent i dyrektorem brukselskiego think tanku MCC, który zorganizował konferencję.
- Szefowie MSWiA krajów UE powiedzieli "tak" dalszym pracom nad paktem migracyjnym. Polska krytykuje ten pośpiech
- "Nie pozwolimy na to w Polsce!". Premier Morawiecki reaguje na kryzys migracyjny wywołany przez UE
- Kryzys migracyjny. Prezes PiS: jedyną metodą walki jest realne uszczelnianie granic
Zobacz również: Radosław Fogiel o kryzysie migracyjnym i planach Niemiec
REKLAMA
dz/PAP, IAR
REKLAMA