Premier weźmie udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Wybrzmi polskie "nie" dla paktu migracyjnego

Premier Mateusz Morawiecki weźmie w czwartek udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, a dzień później w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej. Szef rządu zapowiedział, że w Hiszpanii powie stanowcze "nie" i podtrzyma weto dla nielegalnej imigracji.

2023-10-05, 05:42

Premier weźmie udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Wybrzmi polskie "nie" dla paktu migracyjnego
Premier Mateusz weźmie udział w szczycie Rady Europejskiej w Granadzie . Foto: AH/FROUM

W czwartek w hiszpańskiej Grenadzie rozpocznie się trzeci szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Z kolei w piątek odbędzie się szczyt Rady Europejskiej.

Polska przeciwko paktowi migracyjnemu. Jasne stanowisko szefa polskiego rządu

Na piątkowym spotkaniu premier Mateusz Morawiecki opowie się przeciwko paktowi migracyjnemu i podtrzyma weto Polski w tej sprawie. Szef rządu zapowiedział to w minionym tygodniu w wygłoszonym oświadczeniu. Przekonywał wówczas, że partia szefa PO Donalda Tuska i Manfreda Webera (przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej) chce przepchnąć w Parlamencie Europejskim pakt, który w ostateczności zmusi Polskę do przyjmowania nielegalnych migrantów.

Premier przekazał wówczas, że na początku października uda się na posiedzenie Rady Europejskiej, na którym powie stanowcze "nie" i podtrzyma swoje weto dla nielegalnej imigracji. - Pamiętacie państwo, to właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości zablokował nielegalną imigrację w 2018 roku, w czerwcu, i od tamtego czasu ten problem nie istniał do maja tego roku, kiedy Weber i Tusk znowu postanowili przepchać plan nielegalnej imigracji w Europie - zaznaczył szef rządu.

»KRYZYS MIGRACYJNY - PORAŻKA UNIJNEJ POLITYKI - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

REKLAMA

Dodał, że "polski głos może i powinien być jeszcze silniejszy" i nawiązał do mającego odbyć się wkrótce referendum, w którym jedno z pytań dotyczy kwestii relokacji nielegalnych imigrantów z innych krajów UE do Polski. Referendum, podczas którego Polacy odpowiedzą na cztery pytania, m.in. w sprawie nielegalnej migracji, odbędzie się 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych.

Czytaj także w Niezalezna.pl: Referendum gwarantem bezpieczeństwa. Szydło: Trzeba powiedzieć jasne „nie” dla nielegalnej imigracji

Zgoda państw UE na negocjacje z PE

W środę w Brukseli, na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE, przyjęto ostatni element paktu migracyjno-azylowego. Polska i Węgry były przeciw. Wstrzymały się od głosu Słowacja, Czechy i Austria. Chodzi o tzw. rozporządzenie kryzysowe.

Czytaj także na wPolityce.pl: Jarosław Kaczyński: Jeśli ktoś chce jakichś paktów migracyjnych, to oznacza, że chce doprowadzić w Europie do chaosu

REKLAMA

Decyzja otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem nowych przepisów. W środę, podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu, odbywała się również debata pt. "Potrzeba szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji".


Posłuchaj

W projekcie paktu zapisano obowiązkową solidarność - albo kraje zgodzą się na relokację migrantów, albo będą musiały płacić za każdą nieprzyjętą osobę, na początek miało to być około 20 tysięcy euro - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

[ZOBACZ TAKŻE] Szef MSWiA Mariusz Kamiński gościem Polskiego Radia:

PAP, IAR/ mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej